Uludağ uzuyor

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 9 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Bursa'nın yeni dergisi Şehrengiz'de yer alan bir araştırmada; Türkiye'nin kış sporu merkezlerinden biri olan Uludağ'ın boyunun her yıl 1 ila 1.5 santimetre uzadığı belirtildi. Bu durumu tektonik hareketlere bağlayan Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Engin Er, "Son yıllarda yapılan uydu ölçümlerine göre Anadolu levhasının Kuzey Anadolu Fay Hattı boyunca ilk önce batıya doğru yılda 2 santim ile başlayan yatay hareketi, Ege Denizi kıyılarına ve Güneybatı'ya doğru yönelerek bazı kaynaklara göre yılda 5 santimi bulacak şekilde yatay hareket etmektedir. Bu yatay hareketler Anadolu levhası içinde çoğunlukla batı yönündeyken, Kuzeybatı Anadolu'da ise bu yön güneybatıya dönüş ile gerilme veya kırılma ile Uludağ eksenine gelmektedir. Bu zon içinde ise Uludağ'ı oluşturan temel kayalar katı bir şekilde yükselerek bugünkü deniz seviyesinden itibaren 2543 metre yükselimine ulaşmıştır" dedi.

  Güneybatı yönündeki bu kırılma ve gerilimin Uludağ'ın her yıl 1 ila 1,5 santimetre kadar yükselmesine sebep olduğunu ifade eden Er, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın (KAF) belirlenmiş en yaşlı noktasının Doğu Anadolu'da olduğunu ifade etti.

  Batıda bu hattın daha genç olduğunu söyleyen Er, "Bursa ve çevresine en yakın zamanda görülen volkanik faaliyetlerin tespit edildiği yer, Balıkesir-Manisa arasında 1 milyon yıl önceki Kula volkanizmasıdır. Dolayısıyla İzlanda'daki yanardağın harekete geçmesinin ardından Uludağ'da volkanik bir hareket beklemek çok doğru değil" diye konuştu.

  superonline
   
 2. Cevap: Uludağ uzuyor

  Uzamaya devam EdecekTir. Geçen sene ile bu sene arasında büyük bir fark var .
   
Yükleniyor...