Unutkanlığın Sebepleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda ZORBEY tarafından 27 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Unutkanlık Nedir
  unutkanlık Hastalık Mıdır
  Unutkanlık Nedenleri

  [​IMG]

  Günlük hayatımızda unutkanlık 7 den 70 e hepimizin ortak sorunu.Yoğun stres,zihinsel yorgunluklar,gündelik hayatın koşuşturması,uykusuzluk,bazı vitamin ve minarellerin eksikliği unutkanlığın belli başlı nedenleri olarak sayılabilir.

  Alışverişe çıktığımızda alacaklarımızı,bir eşyamızı koyduğumuz yeri, konuştuklarımızı, öğrendiklerimizi, telefon numaralarını, en çok isimleri, yüzleri, bazen yaşanan olayları; kısacası her şeyi unutabiliyoruz.Oysa günlük yaşamı çok etkilemediğini düşündüğümüz unutkanlıklar, ileri yaşlarda görüldüğünde halk arasında "bunama" olarak bilinen "demans" adlı hastalığın habercisi olabilir.

  Demans, unutkanlığın ileri safhalardaki boyutudur.Birkaç unutkanlık belirtileri sizin demans olduğunuz anlamına gelmiyor. Peki unutkanlık hastalığına yakalandığımızı nasıl anlarız.

  Demansın belirtileri nelerdir?

  Unutkanlık: demanslı kişiler esas olarak yakın zamanda gerçekleşen olayları, biraz önce ne söylendiğini, ne yapmak üzere olduklarını unuturlar. Daha önceki olayları unutma daha sonraki evrelerde görülür.

  Oryantasyon sorunları: demanslı bir kişi kolaylıkla yolunu kaybeder ya da nerede olduğunu unutur.
  Plan yapma ve ileriyi düşünme zorluğu: örneğin randevu almaları son derece zordur.

  Düsünme bozuklukları:
  demanslı kişiler konuşma güçlükleri ve hesap yapma güçlükleri yaşarlar.

  Belirli eylemlerde zorluk:
  örneğin giyinmeleri artik o kadar kolay değildir.

  Değişen karakter özellikleri: davranış bozuklukları görülür. Demanslı kişiler ajitedir, çoğu zaman geceleri huzursuz, bazen kuşkucu ya da saldırgandır.

  Zamanla, bu bozukluklar normal yaşamı etkileyecek kadar ciddi hal alır. İş yapma, diğer etkinlikler ve günlük temaslar giderek daha güçleşir. Hastalık ilerledikçe, hasta günlük bakımı için başkalarına daha bağımlı hale gelir.

  Eğer giderek daha fazla şeyi unuttuğunuzu düşünüyor ve bunun demansın bir ilk belirtisi olduğundan korkuyorsanız, doktorunuza danışabilirsiniz.
   
 2. Cevap: Unutkanlığın Sebepleri

  Ben de bu var;ne yapmak üzere olduklarını unuturlar. :f20:
   
 3. Cevap: Unutkanlığın Sebepleri

  Düzenli uyku,dengeli beslenme,hafıza çalıştırıcı etkinlikler örneğin pazıl,bulmaca çözme gibi,doğal yollarla bol vitamin ve mineral alarak,bol bol spor yaparak,sigara ve alkolden uzak durarak,kısacası stressiz bir yaşam sürerek demans hastalığına yakalanmayı önleyebilirsin Blue hanım. Haa birde dip not HERŞEYİ KAFAYA TAKMA :)
   
 4. Cevap: Unutkanlığın Sebepleri

  :)) Teşekkür ederim Zorbey.Güzel öneriler. :f40:
   
Yükleniyor...