Ütopya

'Bunları biliyormusunuz' forumunda By RiZeLi tarafından 5 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ütopya Nedir
  Ütopya Nasıldır
  Ütopya Nerededir

  Ütopya, aslında olmayan, tasarlanmış olan ideal toplum ve devlet şekli anlamı taşır. Köken olarak Yunanca "yok/olmayan" anlamındaki ou, "mükemmel olan" anlamındaki eu ve "yer/toprak/ülke" anlamındaki topos sözcüklerinden türemiştir. Kullanımı Thomas More'un 1516'da yazdığı De Optimo Reipublicae Statu deque Nova Insula Utopia veya kısaca Utopia isimli kitabıyla yaygınlaşmıştır.


  Ütopyalar, bugün gerçekleşmesi imkânsız toplum tasarımlarıdır. Ütopyalar üzerine görüşler iki biçimde ortaya çıkmıştır. Bir kısmı özendirici, istenen nitelikte, diğer bir kısmı ise korkutucu, ürkütücü ütopyalardır.

  Distopya olumsuz ütopyadır Totaliter ve baskıcı toplumları ifade eder. Örnekler; : Jack London'nın The Iron Heeli, George Orwell'in 1984i; Aldous Huxley'in Brave New Worldu; Anthony Burgess's A Clockwork Orange; Alan Moore's V for Vendetta; Margaret Atwood's The Handmaid'ın Tale; Evgenii Zamiatin'nın Wesi; Ayn Rand'nin Anthemi; Lois Lowry'in The Giverı; Samuel Butler'ın Erewhonı; Chuck Palahniuk'un Rantı ; and Cormac McCarthy'ın The Roadı;Fatih Kerim'in Fetih'i gibi örnekler yer almaktadır.

  Eutopya olumlu ütopyadır. Mükemmel ama kurgusal değildir.

  Moreun ütopyası birçok açıdan Platonun Devletine dayanır.Sefiller ve fakirler toplumdan ayıklanır. Çok az yasa vardır ve avukat yoktur, çok az savaş vardır. Toplum bütün dinlere hoşgörülüdür. Bazı okuyucular bu hayali topluma sıcak bakmazken bazıları millet için gerçekçi bir plan olarak gördü. Bazıları da Moreun ütopyasını bir ideal toplum arayışından çok İngiliz toplumu için bir taşlama olarak algıladı.

  kaynak:vikipedi
   
 2. Cevap: Ütopya

  selena selena aklıma o dizi geliyor
   
Yükleniyor...