Uyku Apnesi Çocukları Olumsuz Etkiliyor

'Bebek Bakımı' forumunda YAREN tarafından 20 Ağu 2008 tarihinde açılan konu

 1. Uzmanlar, insomnia, gece uyanmaları ve hatta uyku apnesi nedeniyle, rüyalar alemine yapılan gece yolculuğunun milyonlarca çocuk için, sinir bozucu bir hal aldığını belirtiyorlar.

  Filedelfiya Çocuk Hastanesi Uyku Merkezi başkan yardımcısı Jodi Mindell, yapılan çalışmalara katılan çocukların %20-25’inde çeşitli uyku problemlerinin görüldüğünü belirtiyor.

  Amerikan Ulusal Uyku Derneği’nin 2004 yılında yaptığı bir araştırmada, 11 yaşından küçük çocukların %60’ında uykuyla ilgili sorunlar görüldüğü ortaya konuyor.

  Mindell, uyku problemleri olan çocukların yaklaşık %3’ünde uyku apnesinin ortaya çıktığını belirtiyor ve ekliyor: “Obstruktif uyku apnesinin başlıca sebeplerinden biri bademcik veya geniz eti büyümesidir, ve çocukların yaklaşık %12’sinde horlama görülür. Ancak horlayan her çocukta uyku apnesi olmayabilir.”

  Çoğu durumda bademcik veya geniz eti ameliyatlarının uyku apnesine çözüm olduğunu söyleyen Mindell, obezitenin uyku apnesi için büyük risk taşıdığını belirtiyor ve ekliyor: “Bademciği veya geniz eti alınmış obez çocuklarda, daha sonra boyunda oluşan kilo, solunum yolunu kapatabiliyor.”

  Uzmanlar, uyku apnesi sonucunda oluşan gün içindeki uykusuzluğun, çocukların ruhsal durumunu, dikkat düzeyini ve eğitimlerini olumsuz etkilediğini belirtiyorlar. 2006 yılında yapılan ve Public Library of Science Medicine’da yayımlanan bir çalışmada, uyku apnesi sorunu olan gençlerin IQ testlerinde diğer gençlere göre ortalama 85 puan daha düşük sonuç elde ettikleri açıklanıyor.

  Tedavi edilmeyen uyku apnesinin, kognitif fonksiyonlarda hasara yol açtığını söyleyen araştırmacılar, bu sorun nedeniyle çok zeki bir çocuğun ileride vasat düzeye gerileyebileceğini belirtiyorlar.

  Ancak, çocukları etkileyen tek sorun uyku apnesi değil. İnsomniya, gece terörleri, sık sık uyanma ve uyurgezerlik de diğer uyku problemleri arasında yer alıyor.

  Mindell, evde alınacak birkaç tedbirle, bu sorunların büyük ölçüde çözülebileceğini belirtiyor.

  • Bir program hazırlayın. Her gece aynı saatte yatmasını ve sabah aynı saatte kalkmasını sağlayın. Mindell, böylece çocuktaki biyolojik saatin düzene gireceğini ve çocukların daha kolay uykuya dalabileceğini belirtiyor.

  • Yatma zamanını hazırlayın. Yatmadan 20-30 dakika önce, çocuğunuz için uyku hazırlığı yapmalısınız.

  • Yatak odasında elektronik aletler olmasın. Mindell, televizyon, cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik cihazların uykuyu büyük ölçüde etkilediğini belirtiyor.

  • Kafein tüketimini sınırlandırın. Kafein, sadece kahve demek değildir. Buzlu çay, koyu veya açık renkli meyve suları, ve asitli içeceklerin de çocuklara çok fazla verilmemesi gerekiyor. Bazı çocuklarda kafeinin etkisinin uzun süre devam ettiğini söyleyen Mindell ekliyor: “Öğlen 3’te içilen bir çay akşam 10’da hala etkili olabilir.”

  • Yalnız yatmalı. Annesi veya babasıyla beraber yatan çocuklar, uyumak için her zaman ona ihtiyaç duyuyor. Mindell, çocuğun tek başına uyumasının problemlerin çözümünde etkili olduğunu belirtiyor.
   
Yükleniyor...