uykuda sayıklama

'Etüt Merkezi' forumunda Aderito tarafından 6 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. uykuda sayıklama

  Uykunuz da konuşmanın rüya sırasında oluştuğunu düşünebilirsiniz. Fakat bilim adamları bu tür bir gevezeliğin gece vakti uykuya dalmayla ilgili olup olmadığı konusunda emin değildir. Konuşma uykunun herhangi bir aşamasında meydana gelebilir.

  Uykuda konuşma kendi kendine oluşur ve genelde zararsızdır. Bununla birlikte bazı durumlarda daha şiddetli bir rahatsızlığın ve sağlık durumunun belirtisi olabilir.

  REM (Rapid eye movement) uykusu davranış bozukluğu (RDB) ve uykuda korkma bazı insanların uyku sırasında bağırmalarına sebep olan iki çeşit uyku bozukluğudur. Uykuda korkma rahatsızlığı korkunç çığlıkları, dayak ve tekmeleme gibi durumları içerir. Uykuda korkma bozukluğu olan bir insanı uyandırmak oldukça zordur. Uykuda korkma rahatsızlığı olan çocuklar genelde uykularında sayıklar ve gezer.

  RDB hastaları bağırır, çığlık atar, homurdanır ve rüyalarındaki gibi davranır ve bunlar genellikle şiddet içeren davranışlardır.

  Uykuda konuşma ve sayıklamanın ayrıca uyur gezerlik ve bir insanın uyurken yemek yemesi durumu olan uykuda yemek yeme rahatsızlığından dolayı olabilir.

  Uykuda konuşmaya sebep olan diğer etmenler şunlardır:

  Bazı ilaçlar
  Duygusal stres
  Ateş
  Ruh sağlığı bozuklukları
  Madde kullanımı


  Uykuda konuşmayı azaltabilecek bilinen kesin bir yöntem yoktur. Stresten uzak durmak ve çok fazla uyumak uykuda daha az konuşmanızı sağlayabilir.
   
Yükleniyor...