'Uysal Müttefik' tarih mi oldu?

'Haberler' forumunda cCasT tarafından 10 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Türkiye'nin BM'deki 'Hayır' oyu, Batı dünyasını kızdırdı, ilişkileri sorguya aldırdı...

  Türkiye'nin ABD'nin İran politikası karşısında takındığı tutum ve BM'deki tarihi oylamada verdiği 'hayır' oyu, Batı dünyasında 'uysal müttefiğe ne oldu" sorusunu gündeme getirdi. Amerikan The New York Times Gazetesi, Türkiyenin on yıllardır ABDnin uysal bir müttefiki olduğunu, ancak bu durumun artık değiştiğini yazdı. Gazetede, Türkiyenin kendi çıkarlarını korumak için söylemini ve yöntemlerini değiştirmesinin Washingtonu tahrik edebileceği ifade edildi.

  ABD'Yİ ZORLUYOR

  New York Times'ta yayınlanan bir makalede, Türkiyenin değişmekte olan dış politikasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğanı Arap dünyasında bir kahraman haline getirdiği, ancak bölgedeki en acil iki sorun olan İranın nükleer programı ve İsrail-Filistin barış süreci konusunda ABDyi zorladığı belirtildi.

  Amerikan düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyinden Steven A. Cook ise Washington'da, Türkiyenin “bölgede koşturarak büyük güçlerin isteklerine aykırı şeyler yaptığı algısının oluştuğunu ve “Türkleri nasıl kendi şeritlerinde tutabiliriz? sorusunun sorulduğunu söyledi.

  AYALON: TARİH DEVLETLERİ YARGILAYACAKTIR

  İsrail'in Yedioth Ahronot gazetesi ise İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'un Türkiye ve Brezilyanın ret oyu vermesini değerlendirdiği şu sözlerine yer verdi: "Tarih devletleri oylarına göre, dar çıkarlarını mı yoksa barış ve istikrarın çıkarlarını mı seçtiklerine göre yargılayacaktır dedi.

  İngiliz The Guardian gazetesi, konuyla ilgili haberinde, "Güvenlik Konseyinin oybirliği sağlayamamasının kararı zayıflattığı düşünülüyor. İranla geçen ay nükleer takas anlaşması imzalayan ancak bu girişimleri Batı tarafından kabul görmeyen Türkiye ve Brezilya, karara karşı oy kullandı" ifadesine yer verdi.


  TÜRKİYE VE BREZİLYA ÖFKESİNİ İFADE ETTİ

  Daily Telegraph gazetesi ise, "Türkiye ve Brezilya, Tahranın askeri amaçlı uranyum zenginleştirme ihtimaline yönelik kaygıları gidermeye yönelik arabuluculuk çabalarının büyük uluslararası güçler tarafından kolayca reddedilmesine öfkelerini ifade ettiler" diye yazdı.

  TÜRKİYE'YE ACİLEN İHTİYAÇ VAR
  Almanya'nın Tageszeitung gazetesi ise yaptırım kararını şöyle değerlendirdi:

  “Obama yönetiminin yaptığı politika değişikliğinin nedeni ne olursa olsun, BM Güvenlik Konseyi Washington önderliğinde İrana yeni yaptırımlar getirilmesi karar verdi. Ancak bu da başka çıkmazlara -en kötü ihtimalle Tahran rejiminin yeni insan hakları ihlallerine- yol açacaktır. İranın nükleer programıyla bağlantılı sorun ve korkulara kalıcı çözüm bulunamıyor. Bu ancak İrana komşu hükümetlerin güvenlik konusunu ciddiye alıp, bölgenin nükleer silahlardan arındırılmasına gayret etmeleriyle başarılabilir. Bunun için de Türkiyeye acilen ihtiyaç var.