Uyuşma Ve Karıncalanma Nedenleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 9 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. Uyuşma Ve Karıncalanma Nedenleri Nelerdir?  Bir çok insanın hissettiği Uyuşma ve karıncalanma nedenleri nelerdir kısaca bu konu ile ilgili bilgi bulabilirsiniz yazımızda.El ve ayakta karıncalanma ve uyuşukluk hangi hastalıkların habercisi Karıncalanma sorunu olanların merak ettiği soruların cevabı.

  El ve ayaklarda karıncalanma rahatsız edici ve sık karşılaşılan bir sorundur. Uykuyu bozabildiği, hayat kalitesini etkilediği ve bazen de felç korkusu yarattığı için endişe ve telaşa yol açar. Genellikle psikolojik kökenli de olsa ciddi bir hastalığın ilk işareti de olabilen bu sorunu özellikle uyuşma, ağrı, güç kaybı gibi belirtilerle birlikte olduğu zaman daha da ciddiye almakta fayda vardır.

  [​IMG]

  UYUŞMA VE KARINCALANMANIN NEDENLERİ


  Dolaşım sorunları;İlerlemiş böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, damar hastalıkları da karıncalanma nedeni olabilir. Özellikle ayaklarda karıncalanmaya yürümekle gelen ve durmakla geçen ağrılar eşlik ediyorsa dolaşım sisteminde bir tıkanıklık olabileceği aklınızda olsun.

  İç salgı bezleri yetersizlikleri;Amiloidoz adı verilen metabolizma hastalığında tiroid bezi, böbreküstü bezi veya hipofiz bezi gibi iç salgı bezlerinin yetersizliklerinde de karıncalanma yakınması olabilir.

  B12 vitamin eksikliği;B vitamini noksanlığı özellikle B12, B6 vitamini eksikliğinin de karıncalanma nedeni olabileceğini hatırlatalım, aynı zamanda aşırı B6 vitamini kullanımın da karıncalanmaya yol açabileceğini aklımızda tutalım.

  Alkol kullanımı;Karıncalanmanın uzun süre ve yoğun alkol kullanımından da kaynaklanabileceği, hatta alkolizmin ilk işareti olabileceği aklınızda olsun.

  Ağır metal zehirlenmeleri;Basit bir yakınma gibi görünen bu soruna yol açabilendaha pek çok şey var. Bunlardan biri de ağır metal zehirlenmeleri. Bilhassa kurşun ve cıva zehirlenmelerinde karıncalanma ile neticelenen nöropati sorununa sık rastlanıyor.

  Virüs enfeksiyonları;Son olarak bazı enfeksiyon hastalıklarında bilhassa virüs enfeksiyonlarında aynı yakınmanın olabileceği biliniyor. Mesela herpes ve sitomegalovirüs enfeksiyonlarında rahatsız edici düzeyde karıncalanma, yanma, uyuşma olabiliyor.

  Şeker hastalığı;El ve ayaklarda karıncalanmanın en sık nedenlerinden biri Diabetik Nöropati'dir. Bu durum şeker hastalarında özellikle kan şekeri ayarının bozuk olduğu hastalarda sık görülür. Genellikle ayaklarda daha belirgindir. Bazen gece ağrıları ve kramplarla birliktedir.

  Karpal tünel sendromu;Sadece ellerde görülen uyuşma ve karıncalanmalar Karpal Tünel Sendromu'nun bir neticesi olarak ortaya çıkabilir. El bileğinden geçen sinirlerin bası altında kalması parmaklarda bazen kola yayılan karıncalanma ve uyuşmaya yol açar.
   
Yükleniyor...