Vasfi Mahir Kocatürk Kimdir Hayatı ve Edebi Kişiliği

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 6 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Vasfi Mahir Kocatürk


  Doğum 1907/Gümüşhane
  Ölümü 17 Temmuz 1961/ Ankara
  Meslek şair, yazar, öğretmen, politikacı, edebiyat araştırmacısı
  Vasfi Mahir Kocatürk; Türk, şair, oyun yazarı, edebiyat tarihçisi, öğretmen ve politikacı. Cumhuriyet döneminin Yedi Meşaleciler ekibine mensuptur ve bu ekibin sanat anlayışını benimsedi. Hece ölçüsünü kullanarak coşkulu, epik ve lirik temalı şiirler yazdı. Yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapan şair zamanla müfettiş, idareci konumlarında görevler üstlendi. Bir dönem siyasete de girdi ve Gümüşhane'den milletvekili seçildi. Türk Edebiyatı Tarihi isimli bir çalışma üzerine çalışırken Ankara'da vefat etti.

  HAYATI
  Vasfi Mahir Kocatürk, 1907 yılında Gümüşhane’de dünyaya geldi. Babası, Gümüşhane’nin yerlilerinden Arif Efendi’dir. Memur olan babası I. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybetti. Çocukluğu Gümüşhane’de geçti ncak Ailesinin İstanbul’a göç etmesinden dolayı ilköğrenimini İstanbul’da Koca Mustafa Paşa Numune Mektebi’nde tamamladı. 1921 yılında Darüşşafaka’ya girdi ve lise öğrenimini bu okulda tamamladı. Lise öğreniminin ardından Mülkiye’ye devam etti ve yüksek öğrenimini Mülkiye’de gördü. 1930 yılında Mülkiye’den mezun olarak öğretmenliğe başladı.

  MESLEK HAYATI

  Ankara, Edirne, Malatya, Kastamonu ve Eskişehir liselerinde edebiyat öğretmenliği vazifesi yaptı. Bunların yanında Malatya ve Eskişehir lisesinde okul müdürlüğü yaptı. 1944’te İstanbul’a yerleşti. Haydarpaşa Lisesi’nde öğretmenlik ve lise öğrenimini tamamlamış olduğu Darüşşafaka’da okul müdürlüğü yaptı. 1948’de Milli Eğitim Bakanlığı’nda müfettişlik görevine başladı ve hemen ertesi sene İzmir’e tayini gerçekleşti. 1950 yılında Demokrat Parti Gümüşhane milletvekili olarak 9. Dönem TBMM’de görev yaptı. 1954’te seçimi kaybedince siyaseti bıraktı. Gazi Eğitim Enstitüsü’nde Öğretmenlik yapmaya başladı.

  EDEBİ HAYATI

  Vasfi Mahir Kocatürk’ün edebiyat yaşamı 1926 yılından itibaren çeşitli dergilerde yayımlanan şiirleriyle başladı. 1928 yılında Yedi Meşaleciler edebi topluluğuna katıldı ve şiirlerinden bazıları Yedi Meşale adlı ortak kitapta yayınlandı. Daha sonraki şiirleri; 1935 yılında Tunç Sesleri, 1936’da Geçmiş Geceler, 1937’de Bizim Türküler ve 1941 yılında da Ergenekon isimli dergilerde yayımlandı. Son şiirlerini ve şiirlerinin bulunduğu bütün kitaplardan seçtiği bazı şiirlerini 1965 yılında Hayat Şarklıları isimli kitabında bir araya getirdi.Vasfi Mahir, 1915-30 yılları arasında şiirlerine konu olarak vatanseverlik ve kahramanlık duygularını tercih etmiştir. Şiirlerinde sıkça kullandığı bir diğer konu ise kırsal kesim insanının günlük hayatta karşılaştığı meselelerdir. Şiirlerinde genel olarak hece ölçüsünü kullanmıştır.Kocatürk, şiir kitaplarının yanısıra lise düzeyinde edebiyat ders kitapları, dünya edebiyatını tanıtmaya yönelik kitaplar ile çocuklar için yayınlar ve tercüme eserler de yayınlamıştır. Öğretmenlik mesleğini konu edinen Öğretmenin Ruhu adlı bir eser de hazırlamıştır. Osmanlı padişahlarının hayatlarını ve kahramanlıklarını anlatan Osmanlı Padişahları adlı kitapları, deneme yazıları, hikayeleri ve makaleleri vardır.Son yıllarında edebiyat tarihi alanına odaklanmış ve tüm Türk Edebiyatı’nı kapsayıcı Türk Edebiyat Tarihi isimli dev bir eser meydana getirmeye çalışmıştır.Vasfi Mahir Kocatürk’ün son yıllarında üzerinde bir hayli çalıştığı ve tamamlayamadan öldüğü Türk Edebiyatı Tarihi isimli eser, edebiyat tarihini biyografiye değil edebi eser ve tahlile tahsis etmiş bir tür olarak değerlendirilir.Türk Edebiyat Tarihi, Vasfi Mahir Kocatürk’ün ölümünün ardından 1964 yılında oğlu tarafından bastırılmıştır. Bu kitabın genişletilmiş hali Dr. Utkan Kocatürk tarafından 1970 yılında Büyük Türk Edebiyat Tarihi adıyla yayımlandı. 904 sayfalık bu geniş çaplı eser, Orta Asya Türk Edebiyatı’ndan günümüze kadar süregelen edebiyatımızın toplu halde ele alındığı bir eser olma özelliğini taşır.
   
Yükleniyor...