Veda Romanının Yazarı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Masal tarafından 22 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Veda Romanının Yazarı Kimdir


  Veda Romanının Yazarı Hakkında Bilgi


  2007 yılında yayınlanan Veda'nın yazarı Ayşe Kulin 'dir. "Esir Şehirde Bir Konak" alt başlığını taşır.

  Ayşe Kulin, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat bölümünü bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. Uzun yıllar televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak görev yaptı.

  [​IMG]

  Öykülerden oluşan ilk kitabı Güneşe Dön Yüzünü 184 yılında yayınlandı. Bu kitaptaki Gülizar adlı öyküyü, Kırık Bebek adı ile senaryolaştırdı ve bu sinema filmi 1986 yılının Kültür Bakanlığı Ödülünü kazandı. 1986da sahne yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini üstlendiği Tiyatro Yazarları Derneğinin En ıyi Sanat Yönetmeni Ödülünü kazandı. 1996 yılında Münir Nureddin Selçukun yaşamöyküsünün anlatıldığı Bir Tatlı Huzur adlı kitabı yayınlandı. Aynı yıl, Foto Sabah Resimleri adlı öyküsü Haldun Taner Öykü Ödülünü, bir yıl sonra aynı adı taşıyan kitabı Sait Faik Hikâye Armağanını kazandı. 1997de yayınlanan Adı: Aylin adlı biyografik romanı ile, ıstanbul Üniversitesi ıletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi.

  1998 yılında Geniş Zamanlar adlı öykü kitabı, 1999da ıletişim Fakültesi tarafından yılın romanı seçilmiş olan Sevdalinka ve 2000de yine bir biyografik roman olan Füreya, 2001de Köprü, 2002de Nefes Nefese ve ıçimde Kızıl Bir Gül Gibi, 2004te Kardelenler ve Gece Sesleri yayınlandı.

  ESERLERİ

  Adı: Aylin, Babama, Bir Gün, Foto Sabah Resimleri, Füreya, Gece Sesleri, Geniş Zamanlar, Güneşe Dön Yüzünü, İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Kardelenler, Köprü, Nefes Nefese, Sevdalinka
   
Yükleniyor...