Venezuela Yemek Kültürü

'Damak Keyfi' forumunda anniccha tarafından 7 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Venezuela Yemekleri
  Venezuela Mutfağı
  Venezuela Yemek Kültürü ve Mutfağı

  Bir Güney Amerika Ülkesi olan Venezuela'nın mutfağı genelde et balık ve pirince dayanır. Venezuela Mutfağı'nın en vazgeçilmez besin maddesi ise küçük siyah kuru fasulyedir.

  1000 km. uzunluğundaki kıyı şeridinden bol çeşitli balık ve deniz ürünleri elde edilen Venezuela'da balık ve deniz ürünleri çok değişik şekillerde pişirilir. Özellikle çok güzel balık çorbaları yapılır.

  Venezuela halkı çok fazla pirinç ve siyah kuru fasulye tüketir. Özellikle kırsal kesimin beslenmesinde pirinç ve fasulye çok önemli bir yer tutar.

  Venezuela'da bol yetişen tropikal meyveler yemeklerde çok sık kullanılır. Özellikle kızartarak yedikleri muz ve ananas genelde temel yemeğin yanında servis yapılan bir yan yemektir. Venezuelalılar muz yapraklarını da yemek pişirmekte kullanırlar. Su geçirmeme özelliği olan bu yaprakların içine mısır ununu su ile hamur yaparak incecik sürerler ve üstüne et balık veya tavuk eti koyarak yaprağı sararlar. Daha sonra kaynayan suda pişirdikleri bu yemek özellikle Noel zamanında yenilen giriş yemeğidir. Bazı yörelerde yaprağı yumurta ve nohutla doldurup sararlar.

  Venezuela'da patates çok tüketilir. Tatlı patates gibi patatesin değişik türlerinin de yetiştiği Venezuela'da halk patatesle çok değişik ve lezzetli yemekler yapar.
  Venezuelalılar çok miktarda mısır da tüketirler ve mısır unu ile değişik bir ekmek yaparlar. İçine tuzsuz bir nevi lor peyniri koydukları bu ekmeğe "Arepa" derler. Taze olarak yapıp tükettikleri Arepa'yı sabah kahvaltıda yedikleri gibi öğleyin de ortasından ikiye bölüp arasına et tavuk veya balık koyarak yerler.

  Venezuela Mutfağı İspanyolVenezuela Yemek Kültürü İtalyan ve Fransız Mutfaklarından çok etkilenmiştir.

  Venezuelalılar genellikle sabah kahvaltısında hafif yerler. Kahvaltı ekmek tereyağı ve reçelden ibarettir. Tabii yanında ünlü kahvelerini içerler.

  Eskiden en önemli öğün olan öğle yemeğiVenezuela Yemek Kültürü kadının çalışma hayatına girmesi ile değişmiş ve bir sandviç veya hafif bir yemekle geçiştirilen bir öğün haline gelmiştir.

  Günümüzde akşam yemeği Venezuelalıların en önemli öğünüdür. Venezuelalılar bu öğünde 3 çeşit yerler çorba ana yemek ve tatlı. Ana yemek genellikle et sebze ve pirinçten oluşur
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Venezuela Yemek Kültürü
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,449
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  569
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  531
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  574
 5. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  598