verimli çalışma ile ilgili kompozisyon kısa

'Etüt Merkezi' forumunda masum güzel tarafından 14 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. amaç Kazanmaksa...
  Sevgili Gençler,
  Hayattan neler bekliyoruzHedeflerimiz neler? Hangi üniversitede hangi bölümde okumak istiyoruz..

  Başarılı bir hayat için öncelikli hedeflerimizi belirleyip bu hedefe yoğunlaşmak gerekir. Artık eskiden olduğu gibi çalışmak çok çalışmak kavramı, yerini etkili ve verimli ders çalışmaya bıraktı.

  Çalıştığı saatlerini verimli geçiren birey, zamanın kontrolünü kendi elinde tutmuş ve belirlediği hedeflere zamanında ulaşmış olacaktır. Öğrencinin hedefinin açık ve net olması, neye ulaşmak istediğini bilmesi, hayatta başarılı olmasını sağlayacaktır.

  Unutmayınız ki “Başarısızlığın önündeki en büyük engel yılgınlık ve karasızlıktır. Öğrenciler başarıyı yakalayabilmek için, amaç ve önceliklerini belirlemeli, ders çalışma programını günlere, haftalara ve aylara göre planlamalıdır. Bu programda sosyal faaliyetlere yer vermeniz motivasyonunuzu yüksek tutmanızı sağlayacaktır. Önceliklerin belirlenmesi için:  Çalışma ortamı;

  · Kendinize ait olan bu ortamı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Çünkü bu ortam size ait olduğu için kendinizi rahat ve özgür hissetmeniz gerekmektedir.

  · Dikkat etmeniz gerekenlerin başında, ders çalışırken görme alanı içerisinde renkli objelerin olmamasıdır.(TV, bilgisayar, cep telefonu, poster, gazete, dergi vs.)

  · Ders çalışırken sadece çalışacağınız dersle ilgili notların masanızda olmasına dikkat edin. Diğer dersleri masanızdan kaldırınız ki "Bu kadar şeyin üstesinden nasıl geleceğim?" gibi olumsuz düşüncelere kapılmamış olursunuz.

  · Öğrenciler genelde müzik dinleyerek dersi daha iyi anladıklarını söylerler ancak beyin iki uyaranı da algılamasına rağmen dikkatini bir noktaya odaklayabilir. Bu da zihnin yorulmasına ve verimin düşmesine neden olur.

  Niçin çalışıyorum? Aslında motivasyonun kaynağı bu gibi sorularınıza en mantıklı cevabı vermenizi sağlar. Eğer bir işi yapmak için yeterli sebepleriniz varsa o işi en iyi şekilde yaparsınız. Sorunlar çıksa bile aşmaya çalışırsınız. Çünkü amacınız okulu bitirdikten sonra istediğiniz üniversiteyi kazanıp, iyi bir yaşam sürmek olmalı.
  Konuları bölümlere ayırın: Geniş kapsamlı konuları baş edebileceğiniz küçüklükte bölümlere ayırmak veriminizi artırır. Bölümlere ayırarak çalışmak öğrenmeyi kolaylaştırır ve böylece konunun bütününe ulaşabilirsiniz. Ancak ayırdığınız bölümler ölçülebilir olmalı ki ne kadar ilerlediğinizi görebilmelisiniz.

  Amacınızı yazın: Belirlediğiniz hedefinizi mutlaka bir kartona yazıp çalışma masanızda görebileceğiniz bir yere asın. Böylece motivasyonunuzu üst seviyede tutabilirsiniz.  Ertelemeyin: Ders çalışmayı erteledikçe konular birikir ve işe başlamak daha zorlaşır. Erteledikçe hep bir şeyler eksikmiş duygusuna kapılırsınız. Aynı zamanda erteleme mücadeleden kaçmaktır. Onun için yapmanız gereken işi, görevinizi günü gününe yapmaya özen gösterin.


  Motivasyon: Düşüncelerinizi ve davranışlarınızı hedefinize doğru yönlendirir.Sizi uyarır ve harekete geçmenizi sağlar. Eğer bu iki özelliği de kendinizde gözlemlerseniz, motive olduğunuzu söyleyebiliriz. Öğrenmede motivasyonun sağlanması için içsel ve dışsal etkenler bulunmaktadır. Dışsal etkenlerde aileniz, arkadaşlarınız ve öğretmenleriniz ön plandadır. Ancak dışsal faktörler her zaman sizin yanınızda olmayabilir .Bu nedenle içsel faktörler, yani sizin kendi kendinizi motive etmeniz daha sağlıklı ve uzun süreli olacaktır. Sizlerin belirlediğiniz hedeflere motive olmanız daha anlamlıdır.  İradeli olmayı öğrenin: İradeli olmayı öğrendiğinizde kendi dünyanızı kontrol edebilir ve başarıya ulaşabilirsiniz. Hayatınızda yapmak zorunda olduklarınızı yaparsanız 'başarılı' ve yapmak istediklerinizi de yaparsanız 'mutlu' olursunuz. İşte burada önemli olan her ikisini de başarmanızdır. Bunun için dengeli olmanız yani planlı olanız gerekmektedir. Yaptığınız plana uymak için de iradeli olmalısınız. Gerektiğinde HAYIR demeyi öğrenmeniz size hem zaman kazandıracak hem de yaşayacağınız olumsuz duyguları ortadan kaldıracaktır.  Zamanı planlayın: Zamanın doğru kullanılması, günlük planınızın hedefiniz doğrultusunda ve önceliklerinizi dikkate alarak düzenlenmesiyle mümkündür. Zamanı doğru kullandığınızda hayatınıza değer katar, kötü kullanırsanız boşa gider. Bunun için hiçbir işi zaman ayırmadan başaramazsınız. Hemen hemen bütün öğrenciler zamanı planlamak için programlar yapar. Ancak bu programlar çoğu zaman birkaç gün sürer veya bir şeyleri erteleyerek program uygulanmaz hale gelir. Zamanında bitirmeniz gereken işleri yapmadığınızda ya da ertelediğizde iş yükünüz giderek artacaktır. Bu durum da zamanını doğru kullanamayan öğrencilerin ortak sorunudur.  Zamanla ilgili size bir örnek; bir hafta 168 saat olduğuna göre,  Uyku 56 saat

  Okul / Dershane 40 saat

  Yemek 14 saat

  Televizyon izleme 10 saat

  Konuşma 10 saat

  Gereksiz konuşma 6 saat

  Ne yapacağım diye düşünme 8 saat  Böyle olsa bile verimli ders çalışmanız için en az 24 saatiniz daha var. Yani her gün ortalama 3,5 saatinizi ders çalışmaya ayırabilirsiniz. Yeter ki programlı çalışın.

  serkan halil- rehber öğretmen
   
Yükleniyor...