vitaminlerin yararları nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 3 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. vitaminlerin yararları nelerdir

  Her vitaminin vüsuda katkısı farklıdır. Vitaminler suda eriyen vitaminler ve yağda eriyen vitaminler olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır. vitaminler vücutta depolanır ve vücut ihtiyaç duyunca kullanır. Vücutta depolandıkları için aşırı miktarlarda alınmamalıdır. Aksi takdirde yan etkilere yol açabilir.

  Vitaminler ve yaraları şöyledir:

  C Vitamini : Antioksidan etkisiyle serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı vücudu korumaya yardımcıdır. Bağ dokusunun önemli bir bölümünü oluşturan kollajen oluşumu için gereklidir. Sağlıklı bir cilt, kemik, kıkırdak ve dişler için önemlidir. Demir emilimine yardımcı olarak kansızlığı önlemeye yardımcı olur.

  A Vitamini: Sağlıklı cilt, saç ve gözler için gereklidir. Enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Antioksidan etkisiyle hastalıklara karşı vücudu destekler. Üreme, büyüme ve gelişme için gerekli bir vitamindir.

  D vitamini: Kalsiyum ve fosfor ile birlikte, güçlü kemikler ve dişler için gereklidir. Kalsiyum emilimini artırarak osteoporoza karşı korumaya yardım eder.

  E vitamini: Güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp rahatsızlıklarının önlemesinde etkili olur. Kan dolaşımını güçlendirici özelliği vardır. Selenyum minerali ile birlikte daha etkili olur.

  K Vitamini: K vitamini bir kesik ya da yaralanma sonrası kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Kanın pıhtılaşmasında gerekli olan protrombinin yapımında rol alır.

  B1 Vitamini : Karbonhidratları parçalayarak vücuda enerji sağlayan glikoza dönüşmesini gerçekleştirir. Kan dolaşımını düzenleyici ve damar sertliğine karşı koruyucu etkisi vardır.

  B3 Vitamini Kaynakları: Patates, makarna ve maya özü kırmızı et, tavuk, balık ve fındık.

  B5 vitamini: Sinir sistemi ve cildi sağlıklı tutar. Strese karşı mücadele eder.

  B6 Vitamini: Kırmızı kan hücreleri, antikor ve beyin kimyasallarının oluşumu için gereklidir. Homosisteine karşı etkisi sebebiyle kalp sağlığı için önem taşır. B6 vitamini B12 ve B9 vitaminiyle beraber homosisteinin olumsuz etkilerini önleyici etki gösterir.

  B7 Vitamini (Biotin): Enerji üretimi için gereklidir. Aynı zamanda sağlıklı bir cilt ve saç içinde önemlidir.

  B9 Vitamini (folik asit): Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir. Ayrıca sinir sistemini korumak için B 12 vitamin ile çalışır. Doğum kusurlarına karşı etkisiyle sağlıklı bir gebelik için gereklidir.

  B12 Vitamini: Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu, normal sinir fonksiyonları ve enerji üretimi için gereklidir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Eyl 2015
Yükleniyor...