Vücutta görülen egzamalar için yağ

'Kişisel Bakım' forumunda Nalan tarafından 26 Ara 2010 tarihinde açılan konu

  1. Doğal yağlar egzama yüzünden kuruyan cildin nemlendirilmesi için kullanılabilir. Ayrıca limon yağı gibi antiseptik özelliği bulunan yağlar yaraların yayılmasını engellemek, kaşıntı ve kızarıklığı almak için tercih edilebilir. Ancak eğer cilt doktorunuzun tavsiyesi ile reçeteli kremler kullanıyorsanız kendiniz herhangi bir yağ ile tedaviye kalkışmadan önce yine doktorunuza danışmalısınız. Egzama için kullanabileceğiniz yağlar arasında papatya, sardunya, lavanta, melisa, sandal ağacı ve limon yağını sayabiliriz.

    Bu doğal yağları egzama üzerinde kullanmadan önce cildinizin yağa tepki verip vermediğini görmek için önce küçük bir bölgede deneyin. Ayrıca karaciğerin temizlenmesini ve güçlenmesini sağlayacak beslenme programları çoğu cilt sorununun çözülmesine yardımcı olacaktır.

    Egzama için yağları nasıl kullanabileceğinize gelince; akıntılı egzama oluşan bölgeler için 10 damla hint defnesi yağı, 10 damla çam ağacı yağı ve 10 gram kadar kuşburnu tohumu yağını karıştırarak bölgeye günde 4 kez uygulayın. Kuru egzamanın tedavisinde ise 10 gram kadar aynısafa çiçeği yağı, 10-15 damla papatya yağı ve 20 gram aloe vera jelini karıştırarak etkilenen bölgede kullanabilirsiniz. İçeriğin iyice karıştığından emin olun ve günde 4 kez yara üzerinde kullanın. Bu karışımı buzdolabında saklayabilirsiniz.
     
    Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Eki 2014
Yükleniyor...