Vücutta tuz tutulması

'Sağlık Rehberi' forumunda Aysell tarafından 7 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Vücutta tuz tutulmasının nedenleri
  Vücutta su tutulmasının nedenleri


  Kalp, böbrek ve karaciğer gibi çeşitli organları ilgilendiren pek çok hastalık vücutta su ve tuz tutulmasına, dolayısıyla da hücre dışı sıvı miktarının artmasına yol açar. Fazla sıvının damarların dışında birikmesiyle yaygın ya da bölgesel (bacaklarda, karında vb.) ödemler ortaya çıkar. Konjestif kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, toplardamar tıkanması gibi durumlarda ödemin klinik muayeneyle ortaya koyulabilen bir nedeni vardır. Tersi durumda ise nedeni bilinmeyen (idiyopatik) ödemden söz edilir. Bunun en sık görülen biçimi olan ortostatik ödemde ayakta durma önemli rol oynar. Suyun vücuttaki dağılımının yerçekimine bağlı olarak biçimlendiği idiyopatik ödem neredeyse yalnızca kadınlarda görülür. Sabah saatlerinde yüz ve ellerde toplanmış bulunan sıvı gün ilerledikçe karna, ayak bileklerine ve ayaklara iner.

  Ödem görülen hastalıkların çoğunda vücutta sıvı tutulması böbreklerin elektrolitleri, özellikle de sodyumu vücuttan uzaklaştırmada yetersiz kalmasına bağlıdır. Vücudun kaldırabildiği sıvı birikimi olgudan olguya değişir, ama genellikle tutulan sıvının vücuttan atılarak ödemin hafifletilmesi hastanın büyük ölçüde rahatlamasını sağlar. Ödeme yol açan hastalığın tedavisine de çok yararlı olur.

  Ödeme karşı uygulanacak tedavi programının bir bütün olarak ele alınacak üç temel öğesi vardır. Birincisi, bütün çabalar asıl hastalığın iyileştirilmesine yönelik olmalıdır. Örneğin ödem kalp yetmezliğine bağlıysa, kalp-dolaşım sisteminin durumunu iyileştirmek ödemi azaltacak ve birikmiş sıvının azalması da kalbin yükünü hafifletecektir.


  İkinci önlem uygun ilaçları kullanarak böbreklerin geri emilim kapasitesini azaltmaktır. Vücuttan atılan idrar miktarını artıran bu ilaçlara idrar söktürücü (diüretik) denir.

  Ödemi hafifletmeye yönelik üçüncü önlem, yiyeceklerle alınan sodyum (tuz) miktarını azaltmaktadır. Böylece sindirim sisteminden emilen sodyumun böbreğin atım kapasitesini aşması önlenir.

  Alıntı
   
Yükleniyor...