Vücutta ürperme

'Sağlık Rehberi' forumunda Aysell tarafından 18 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Vücutta ani ürperme
  Vücutta ürperme


  Ürpermeyle üşüme arasında büyük bir fark vardır. Ürperme, ısı değişikliklerine bazı kimselerin çabucak uyamamalarından olabilir. Âni bir soğuk ha*va esintisi, ürperti ile birlikte kollardaki tüyleri diken diken yapabilir ve vücut değişikliğe alişıncaya dek birkaç dakika sürebilir. İnce, sarışın kimselerin bu geçici ürpermeden rahatsız oldukları söylenir. Başka*larında bu duyarlılığın nedeni tiroid bezinin işlev bo*zukluğu ya da başka hormon dengesizlikleri olabilir. Geçmezse, genel bir muayeneyle nedeni ortaya çıkar.
  Gerçek bir ürperti ise, ileri derecede üşüme ile titreme biçiminde birdenbire olur, arkasından dişle*rin birbirine çarpması ile birlikte ateş yükselir. Böy*le bir gerçek ürperti, bakterilerin ya da sıtmadaki gi*bi, parazitlerin birdenbire kana karışmasından ola*bilir.
  Vücudun ısı mekanizmasını düzenleyen merkez, beyinde hipotalamustadır. Bu merkez, çok değişik nedenlerle uyarılabilir ve tek, hattâ art arda gelen ürpermeler görülebilir. Böyle ürpermeler doktoru ge*niş bir muayeneye yöneltmelidir.

  Alıntı
   
Yükleniyor...