Vuvuzela Nedir Nasıl Çalışır?

'Spor Gündemi' forumunda cCasT tarafından 29 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Vuvuzela Nedir, Vuvuzela Nasıl Çalışır  Vuvuzela bazen lepatata diye bazen de Güney Afrika Zurnası diye adlandırılan, Güney Afrika yöresine ait üflemeli bir çalgı, 61 cm boyunda ve 100 gram ağırlığındadır. Herhangi bir tuş veya tonlama deliği fonksiyonuna sahip olmayıp, sadece üfleyen kişinin ritmine bağlı olarak ses çıkarır. Türk Lirasını baz alırsak, 9-10 TLye satın alınabilen Vuvuzela, bu sene Afrikalılar ın dışındaki tüm futbolcuları adeta çıldırtacağa benziyor.

  Güçlü bir ciğer ve üfleme yeteneği isteyen Vuvuzelanın çıkardığı ses sis düdüğü ya da fil sesine benzerdir. Sinek ve arı vızıltısına benzetenler de olmuştur. Vuvuzela toplu olarak çalındığında çıkarmış olduğu ses yaklaşık olarak 135 desibeldir.

  Vuvuzela, adını Zulu dilindeki Vuvu sözcüğünden alıyor. Vuvu sözcüğü, Türkçede gürültü anlamına geliyor. Güney Afrikalıların anlattıklarına göre Kudu adı verilen bir antilop çeşidinden yapılmakta olup(günümüzdeki modelleri plastikten üretiliyor) yüzyıllardır Afrika kabilelerin haberleşmesinde kullanılıyordu. Günümüzde ise Vuvuzela, Güney Afrika futbol kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

  Vuvuzela, çoğunlukla Güney Afrikada ki futbol maçlarında çalınan bir çalgıdır. 2009 FIFA Konfederasyon Kupasında futbolcuların yüksek sesten rahatsız olması nedeniyle yasaklanmıştır. Güney Afrikada düzenlenen 2010 FIFA Dünya Kupasında ise uzun tartışmaların neticesinde FIFA Başkanı ve Güney Afrikalı yetkililerin baskısının etkisiyle serbest bırakılmıştır. Dünya kupası maçlarında binlerce Vuvuzela doksan dakika hiç durmadan çalmaktadır.

  1970′li yıllardan itibaren başta Meksika olmak üzere Futbol maçlarında trampet çalmaktaydı ve bu anlayış dünyaya yayılıyordu. 1990′dan itibaren ise Vuvuzela, dünyada adını duyurmaya, trampetin yerini almaya ve başta Güney Afrika olmak üzere Futbol maçlarında çalınmaya başlandı. 2009 yılında Güney Afrikanın Konfederasyon Kupasına ev sahipliği yapması sayesinde Vuvuzela, tüm dünyada daha geniş kitleler tarafından tanındı. Bu tarihten itibaren Vuvuzela büyük bir çılgınlık halini aldı ve tüm dünyada maçlarda çalınır hale geldi. 2010 Dünya Kupasının ise şimdiden bir parçası haline gelmiştir.

  Vuvuzelanın insan sağlığına bazı zararları tespit edilmiş, bu zararlardan dolayı yer yer yasaklanmıştır. Örneğin Almanyanın Köln belediyesi Vuvuzelayı insan sağlığına zararlarından dolayı yasaklamıştır.

  İşitme cihazları üreticisi Phonak tarafından yapılan araştırma Vuvuzelanın insan sağlığına zararlı olduğunu ortaya koymuştur. Uzmanlar 85 desibelin üzerindeki bir sesin kulak sağlığına olumsuz etkiler yapabileceğine dikkat çekiyorlar.

  Ayrıca 100 desibel seviyesindeki bir sese 15 dakika maruz kalmak, kalıcı işitme sorunlarının oluşması için yeterli. Vuvuzela ise yukarıda belirtildiği gibi 135 desibel ses çıkarır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Nis 2013
 2. Cevap: Vuvuzela nedİr ve nasil calisir ?

  Yhaa maçLarda faLan kötü oluyor... VuvuzeLa bende var ama okadar kötü ses çıkarmıyor. Topluluk olunca daha kötü çıkıyor sesi

  Yinede okadar razı deiyilim
   
 3. Cevap: Vuvuzela nedİr ve nasil calisir ?

  Biz nasıL davuL'u seviyorsak onlarda VuvuzeLayi seviyor.Saygı gösTermek Lazim.
   
 4. Cevap: Vuvuzela nedİr ve nasil calisir ?

  CcasTcım zurna ayrı bi çaLgı vuvuzela ayrı bi çaLgı. ama biz zurnayı maçLarda falan çalmıyoruz. en önemLisi fifa maçLarında =)
   
 5. Cevap: Vuvuzela nedİr ve nasil calisir ?

  Bak Buna Katılıyorum Valla Rizede Oyle Bir Çalan Bir ses Yok.Olsa Zaten Gidip onu Çalanı Bir Güzel Benzetmiştim..Çok Gıcık Bir Ses..
   
 6. Cevap: Vuvuzela nedİr ve nasil calisir ?

  Bak Buna Katılıyorum Valla Rizede Oyle Bir Çalan Bir ses Yok.Olsa Zaten Gidip onu Çalanı Bir Güzel Benzetmiştim..Çok Gıcık Bir Ses.

  KatıLyorum =)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Nis 2013
 7. Cevap: Vuvuzela nedİr ve nasil calisir ?

  =) Hadi BakaLım ÖyLe oLsun
   
 8. Cevap: Vuvuzela nedİr ve nasil calisir ?

  öyLe oLdu zaten =)
   
Yükleniyor...