Wikileaks'ın sığınağının Resimleri

'Haberler' forumunda Ezlem tarafından 1 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Wikileaks'ın sığınağı Fotoğrafları,Wikileaks'ın yer altındaki sığınağı

  Dünyayı karıştıran Wikileaks'ın sığınağı görenleri hayrete düşürdü. Wikileaks'ın kalbi olan bu sığınak, yerin altında bir kale görünümünde. İçinde yok yok.

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  Soğuk savaş döneminde inşa edilen, son halini 2008 yılında alan 'Pionen', İsveç'in başkenti Stockholm'ün dışında ve yerin 30 metre altında...

  Stockholm'un dışında bulunan merkeze, 50 cm kalınlığında metal kapıdan geçilerek giriliyor. Sığınaktaki tek hol de serverların bulunduğu 4 odaya çıkıyor.

  İçeride soğuk savaş döneminden kalma bir takım eşyaların; enerji sağlayıcı dizel motorların, ısıtma sistemi, alarmlar gibi, görsellik için halen muhafaza edildiği kaydediliyor.

  Server sağlayıcı özel şirket Bahnhof'a ait olan 'Pionen' Beyaz Dağlar data merkezine ziyaret geçtiğimiz aylarda yapılmış.

  WikiLekas ise, yerin 30 metre altında bulunan, silahlı kişilerce korunduğu ve her türlü saldırıya karşı güvenli olduğu ileri sürülen merkezden, geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren hizmet almaya başlamış.

  WikiLeaks dışında başka sitelere de hizmet veren ve İsveç çapında 2300 km fiber optik ağı olan server sağlayıcı Bahhnof'un Genel Müdürü Jon Karlung, VG Nett'e şu açıklamada bulunuyor:

  "WikiLeaks gibi müşterilerimiz olduğu için gurur duyuyoruz. Hiçbir müşterimizi ayırmıyoruz ancak onların datalarına zarar gelmemesi için daha hassasız. Çünkü açık bir kaynak, bağımsız ve tarafsız bir teknolojik enstrüman olan internet, ifade özgürlüğünün dünya çapında kurumsallaşması için önemli rol oynuyor..."

  'Pionen'i, 'dünyanın en iyi korunan merkezi' olarak değerlendiren Genel Müdür Karlung, dünyada diğer merkezlere yapılacak ve başarılı olabilecek askeri saldırıların dahi, Pionen için tehlike oluşturmadığını belirtiyor. Karlung, "Datalar öyle bir yerde korunuyor ki dünyanın bütün data merkezleri ortadan kalkar ama buraya bir şey olmaz" diyecek kadar iddialı konuşuyor.

  alıntı
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Wikileaks'ın sığınağının Resimleri
 1. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  635