www 20 Yaşında

'Teknoloji' forumunda YAREN tarafından 21 Mar 2009 tarihinde açılan konu


 1. Sir Tim Berners-Lee'nin Dünya'yı değiştiren www'yu yayına başlatmasının üzerinden tam 20 yıl geçti.

  Günümüzde İnternet ile karıştırılan ancak internet üzerinden bilgi paylaşımını kolay hale getiren bir servis olan World Wide Web (WWW, Dünya Çapında Ağ) 20 yaşını doldurdu.

  CERN'de çalışan bir bilgisayar programcısı olan Tim-Berners-Lee'nin Zengin Metin İşaret Dili (Hyper Text Markup Language / HTML) olarak tanımladığı bilgisayar dilini geliştirmesiyle oluşturulan WWW, CERN'de bulunan fizikçilerin, araştırma sonuçlarını kolaylıkla paylaşabilmesi için kullanılmaya 13 Mart 1989'da geliştirildi.

  İlk web sitesi ise, CERN'in ihtiyaçları doğrultusunda 1991 yılında yayına girdi. Bu şekilde WWW, CERN içinde çalışan bir servis olmaktan çıkıp dünyaya açılmış oldu.

  1993 yılında, İllinois Üniversitesi'nde bulunan süperbilgisayar uygulamaları ulusal merkezinde ilk çapraz geçişli grafik arayüzlü İnternet tarayıcısı olan Mosaic geliştirildi. Mosaic'in geliştirilmesi 1997'de durdurulmuş olsa da tarayıcıların bir çoğu halen Mosaic'i temel alır.

  Buluşunu para kazanmak için kullanmak yerine, 1994 yılında www'nun ücretsiz ve herkes tarafından kullanabilmesini garantilemek amacıyla W3C vakfını kuran Tim Berners-Lee; insanlık kültürüne katkısından dolayı, 2004 yılında İngiltere Kraliçesi tarafından Sir ünvanına layık görülmüştür.

  Www'nun babası Sir Tim Berners-Lee, günümüzde MIT'te kıdemli araştırmacı, Southampton Üniversitesinde bilgisayar bilimleri profesörlüğü görevlerinin yanında, World Wide Web Consortium (Dünya Çapında Ağ Birliği -W3C) başkanlığını yürütmektedir.

  Günümüzde WWW servisini kullanarak yayın yapan 80 milyondan fazla İnternet sitesi olduğu tahmin ediliyor.
   

 2. Cevap: www 20 Yaşında

  Bilgilendirme için teşekkürler Yarenim.
  Sahi o kadar olmuş mu :eek: sanki daha dün gibi
   

 3. Cevap: www 20 Yaşında

  eline sağlık yaren:f40:
   
Yükleniyor...