Yabancıların Türkiye'de Evlenmesi

'Kadınca' forumunda Blue tarafından 3 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Yabancıların Türkiye'de Evlenmesi

  Her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de evlilik için bazı şartnameler vardır. Türklerin dış devletlerde evlilik yaptığı gibi yabancılarda Türkiye'de evlilik yapabilirler. Evlilik için en güzel anı yabancı devletlerde evlenme geleneği olarak bilinmektedir. Yabancılarda kendi ülkeleri dışında evlenme geleneğini sürdürmektedir. Türkiye'deki bir çok ünlü ünsüz kişilerde dış devletlerde evlenmektedir. Türkiye'de evlenmek isteyenler için neler gerekli;
  Türkiye'de bir Türk vatandaşı ile bir yabancı veya aynı devlet vatandaşı olmayan iki yabancı ancak yetkili Türk evlendirme memuru önünde nikah kıyarak evlenebilirler. Aynı devlet vatandaşı olan iki yabancı kendi milli kanunu yetki vermiş olduğu takdirde, o devletin Türkiye’deki temsilcilikleri (konsolosluklar, dışişleri bakanlığına bağlı birimler) önünde evlenme yapabilecekleri gibi Türk makamları önünde de evlenebilirler..
  Yabancıların evlenme isteklerine dair müracaatları evlendirme memurluğunca kabul edilerek bu Yönetmeliğin Türk vatandaşlarının evlenmeleri hakkındaki esas ve usul hükümleri yabancılar içinde uygulanır.
  Evlenme ehliyet belgesinin getirilmesi konusunda evlendirme memurları yabancı devlet konsoloslukları ile doğrudan yazışma yapabilecekleri gibi, Genel Müdürlük aracılığı ile de bu belgeleri getirtebilirler..
  Vatansız veya mültecilerle, vatandaşlık durumu muntazam olmayan yabancıların müracaatları evlendirme memurları tarafından kabul edilir. Bunların evlenme manilerinin bulunup bulunmadığı, Türkiye’de nüfus kaydı tutuluyorsa Genel Müdürlükten verilecek evlenme ehliyet belgesi ile, henüz nüfus kaydı tesis edilmemiş ise emniyet makamlarınca tutulan dosyalarındaki bilgilere göre bu makamlarca verilecek belge ile tespit edilir.
  Aşk sevgi hiç bir ülkede sınır tanımadığı gibi Türkiye'de de sınır tanımamaktadır. Türkiye'de son zamanlarda yabancılarla evlilik oranı yüzde 50 oranında artmıştır. Genelde erkekler yurtdışı evliliklerinde en çok gelin getirmiştir. Türk kadınlarının ise yabancılarla evliliklerinde Müslüman olma şartlarını ön planda tuttukları için evlilikleri de yavaş ilerlemektedir. Evlilik sadece resmi işlemler olmamaktadır. Bunun için ülkelere, illere göre evlilik geleneklerini okumanızı tavsiye ediyoruz.