Yağ Bezesi Tedavisi

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 30 Ara 2008 tarihinde açılan konu

 1. Yağ bezeleri genellikle kafa derisinde, kadın cinsel organının dudaklarında, erbezleri torbasında, sırt ve göğüs bölgesinde görülmekle birlikte vücudun her bölümünde görülebilir. Bu yağ bezeleri açıldığında içini dolduran keratin açığa çıkacağı için kötü bir koku oluşur.

  Genellikle vücudun kıllı bölgelerinde görülen yağ keseleri uzun süre fark edilmezse bölgede bulunan kılların veya saçların dökülmesine neden olabilir. Yağ bezeleri genellikle cilt altında tümsek şeklinde şişkinlik yarattığı için düzenli olarak elle ve ayna karşısında yapacağınız kontrollerle büyümeden fark edebilir ve erken tedavisine başlayabilirsiniz.

  Bazı yağ keseleri enfeksiyon kaparak iltihaplı ve ağrılı yaralara dönüşebilmektedir. Bazı durumlarda kozmetik ürünlerle tedavi edilemeyecek büyüklükte yağ keseleri basit bir ameliyatla alınarak bir daha o bölgede yağ kesesi oluşumunun önüne geçilmektedir. Evde yapılan bitkisel tedaviler yağ kesesinin büyüklüğünü azaltmakla birlikte tamamen geçmesini sağlamamakta ve zaman içinde yağ birikiminin artarak bezenin tekrar büyümesine neden olabilmektedir. Yağ kesesinden tamamen kurtulmak için mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

  Yağ kesesini küçültmek için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerde bulunmaktadır. Günde 2-3 kez yağ kesesi üzerine sıcak suyla ıslattığınız bir bezi koyup 20-30 dakika bekletin. Bu uygulama yağ bezesinin küçülmesini sağlayacaktır. Cildinizde yağ bezeleri varsa yağlı cilt bakım ürünleri kullanmaktan kaçınmalı ve fazla güneşte kalmamalısınız. Yağ bezesinin iltihaplanmasını istemiyorsanız kesinlikle kendiniz sıkıp patlatmayın.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Eyl 2014
Yükleniyor...