Yağlı Cildin Özellikleri

'Kişisel Bakım' forumunda Aderito tarafından 24 Ara 2012 tarihinde açılan konu

  1. Cildiniz yağlıysa, kırışıklıkların daha geç oluşacağını bilmek rahatlatıcı olabilir ancak öte yandan yağlı cildin dezavantajlarını da bilerek buna uygun bir bakım rutini oluşturmanız gerekir. Yağlı ciltlerde görülen sorunların başında; cilt gözeneklerinin büyük ve görünebilir olması, sivilce ve siyah noktalara yatkın olması ve cildin aşırı yağ üretimi nedeniyle parlaması gelmektedir. Gözenekleri temiz tutmak, fazla yağı alan doğal maskeler kullanmak bu sorunlara çözüm olabilir.

    Yağlı cilt, 20’li yaşların başında ve ergenlik döneminde sık görülür ancak bazı insanlar için sadece bu dönemle sınırlı kalmaz. Normalde 30’lu yaşlardan itibaren sebum üretimi azaldığı için cildin yağ üretimi dengelenir ancak bu yaşlardan sonra da yağlı cilde sahip olmak az rastlanan bir durum değildir.

    Yağlı cildin en büyük sorunu olan sivilceleri önlemek için yapılması gereken en önemli şey aşırı yağ nedeniyle tıkanan cilt gözeneklerinin düzenli olarak temizlenmesidir. Kuru ciltlere oranla daha büyük olan cilt gözenekleri yağın ve kirin birikmesi için uygun bir ortam yaratır. Tıkanan gözenekler zamanında temizlenmezse sivilcelere neden olan bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Sivilcelerle sürekli oynamak, sıkmaya çalışmak ise durumu daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz. Üstelik sivilce geçtiğinde iz kalma olasılığını yükseltir.
     
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 May 2015
Yükleniyor...