yahya kemal beyatlı yaşamı

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 11 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. yahya kemal beyatlı yaşamı özet


  Yahya Kemal Beyatlı Hayatı

  1884 yılında Üsküp'te dünyaya geldi. Annesi; ünlü divan şairi Leskofçalı Galipin yeğeni Nakiye Hanım; babası dönemin Üsküp Belediye Başkanı İbrahim Naci Bey'dir. Asıl adı "Ahmed Agâh"'tır.

  İlköğrenimini Üsküp'te gördü . 1897 yılında ailesiyle Selanik'e yerleşti. Annesinin veremden ölümü onu çok etkiledi. Babasının tekrar evlenmesi üzerine ailesinin yanından ayrılıp Üsküpe döndüyse de kısa süre sonra Selanik'e geri gitti. “Esrar takma adı ile şiirler yazdı. Orta öğrenimine devam etmek üzere 1902 yılında İstanbula gönderildi. Galatasaray İdadisi veya Robert Kolejde okuma imkanı bulamayınca Vefa Lisesine kaydoldu ve 1902 kışını İstanbuldaki akrabalarının yanında geçirdi. Serveti Fünuncu “İrtika ve “Malumat adlı dergilerde dergilerde, "Agah Kemal" mahlasıyla şiirler yazmaya başladı.

  Okuduğu Fransızca romanların etkisi ve ve Jön Türklere duyduğu ilginin etkisiyle 1903 yılında II. Abdülhamit baskısı altındaki İstanbuldan kaçarak Parise gitti. İstanbula 1912de geri döndü.

  1922de Ankaraya giden Yahya Kemal, Hakimiyet-i Milliye gazetesinde başyazarlık yaptı. O yıl, Lozan görüşmelerinde Türk kuruluna danışman atandı. 1923'te Lozandan döndükten sonra II. Dönem TBMMye Urfa milletvekili olarak seçildi. Milletvekilliği 1926ya kadar devam etti. Yahya Kemal, 1946 seçimlerinde meclise giremedi ve bağımsızlığını yeni ilan etmiş Pakistana 1947de büyükelçi olarak atandı. Yaş haddinden emekli oluncaya kadar Karaçide elçilik görevini sürdürdü. 1949da yurda döndü.

  Yakalandığı bir çeşit bağırsak iltihabı nedeniyle tedavi için 1957de Paris'e gitti. Bir yıl sonra 2 Kasım 1958'de Cerrahpaşa Hastanesinde hayatını kaybetti. Cenazesi Rumelihisarı Mezarlığına defnedildi.
   
Yükleniyor...