Yansımalar

'Medya Bölümü' forumunda Pardus tarafından 7 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Yansımalar, 1990 yılında Aziz Şenol Filiz ve Birol Yayla tarafından kuruldu. Temelde akustik bir tınıya sahip olan topluluk, geleneksel müziğimizden yola çıkarak günümüzü yansıtan ve geniş bir yelpazeye açılabilen sade ve dingin bir müzik anlayışını yorumluyor. Topluluk, 1996 yılına kadar ikili olarak çalışmalarını sürdürdü. Bu dönem içinde yurt içi ve yurt dışında verdikleri pek çok konserin yanı sıra "Yansımalar" ve "Bab-ı Esrar" isimlerinde iki albüm yayınladılar. Aynı yıl topluluğa vurmalı çalgılarda Engin Gürkey ve klavyede Alper Berksu katıldı.

  Enstrümantal müzik yapan ve "Günümüzün karmaşasına karşın, insanlara biraz sadelik ve huzur sunmak amacımız..." diyen sanatçılar, çalışmalarında dinleyicileri ile bu temayı paylaşmaktadır.

  Albümleri

  * Yansımalar (1991)
  * Bab-ı Esrar (1995)
  * Serzeniş (2000)
  * Vuslat (2001)
  * Pervane (2004)

  BİROL YAYLA
  Gitar & Tanbur


  1980 yılında İ.T.Ü Türk Müziği Devlet Konservatuarında müzik eğitimine başlayan B.Yayla,1983 yılında Kül.Bak.İst. Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'na,tanbur icracısı olarak katıldı. 1990 yılında A.Şenol Filiz'le ikili çalışmaları başladı.

  Bir yandan kendi müziklerini oluştururken, diğer yandan Ney ve Tanbur'la geleneksel müziğimizin örneklerini konserlerde seslendirmeye başladılar. Ağırlıklı olarak Birol Yayla'nın bestelerinden oluşan çalışmaları geniş bir çevreden büyük ilgi gördü."Yansımalar" adı altında yayınlanan albümleri,1991'de (Yansımalar), 1995'te (Bab-ı Esrar), 2000'de(Serzeniş), 2001'de duduk sanatçısı Suren Asaduryan'la yaptıkları(Vuslat) dinleyicilerle buluştu. Bunun dışında Geleneksel Müziğimizle ilgili çalışmalarını sürdüren Birol Yayla, 1993'te Devlet Korosundan bir grup saz sanatçısıyla ve Meral Uğurlu'yla albüm ve konser çalışmaları için A.B.D.'ye gitti. 1998'de saz eserlerinden oluşan "Mahur" albümünü, yine aynı yıl Tanburi Necdet Yaşar'ın eski ve yeni icralarından oluşan "Necdet Yaşar" albümünü A.Şenol Filiz'le birlikte hazırladı. 1999'da Kantemir ve Ali Ufki Dönemi eserlerini , o dönemin çalgılarıyla icra eden "Bezmara" topluluğunda Tanbur ve Kopuz çalan Birol Yayla, bu topluluğun Fransa'da yayınlanan "Splendours of Topkapı" albümünde yer aldı, aynı topluluğun Türkiye'de yayınlanan "Yitik Sesin Peşinde" albümünün yapımını A.Şenol Filiz'le üstlendi. 2000 yılında 15-20.yy. arası seçme eserlerin enstrümantal olarak icra edildiği "Miras" albümünü A.Şenol.Filiz'le birlikte hazırladı. 2002 yılında,TRT de yayınlanan ”Altın Kanatlar” belgesel-dramanın ,Türk-Hollanda ortak yapımı “Ferhat’la Şirin” adlı tiyatro oyununun,2003 yılında Kemal Tahir’in romanından uyarlanan ve TRT de yayınlanan “Esir Şehrin İnsanları” adlı dizinin müziklerini yaptı. Bu güne kadar A.B.D, Almanya, Fransa, Romanya, Mısır, Tunus, Belarus,Sudan,Bahreyn,BosnaHersek, K.K.T.C ' de konser ve albüm çalışmaları yapan B. Yayla, ayrıca 1999 haziran ayından başlayarak bir yıl süreyle B.R.T. Televizyonunda yayınlanan "Gelenekten Geleceğe Yansımalar" adlı Müzik-Sohbet programını A.Şenol Filiz'le birlikte hazırlayıp sundu. Yine “Yansımalar” adıyla TRT de 2003 -2004 arası yayınlanan Müzik-Sohbet programını A.Şenol Filiz’le birlikte hazırlayıp sundu.

  AZİZ ŞENOL FİLİZ
  Ney


  Tire’de doğdu.İlk ney derslerini İzmir’de Sencer Derya’dan aldı. Akademik müzik eğitimini İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda 1984 yılında tamamladı. Bu dönem içinde başta Neyzen Fuat Türkelman olmak üzere değerli pek çok hoca ile çalıştı.

  Sazı ile birçok resital ve solo konserler veren Filiz,18. İstanbul Festivali’ne ud sanatçısı Samim Karaca ile katılarak çalışmalarını ilk kez uluslararası platformda değerlendirdi. Aziz Şenol Filiz,ney sazını ve klasik Türk müziğini genç kuşaklara gereken hassasiyetle tanıtabilmek amacı ile 1980’li yıllarından bu yana üniversitelerde gençlere yönelik konserler hazırladı. 1983 yılında İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda saz sanatçısı olarak göreve başladı. 1990 yılında Birol Yayla ile birlikte oluşturdukları, “Yansımalar” adlı toplulukla Katıldıkları pek çok konser ve dinletilerde kendilerine ait müziklerin yanı sıra geleneksel Türk müziği eserlerine de yer vermişlerdir. Bu toplulukla Türkiye içinde ve Türkiye dışında pek çok festival konserine katıldılar(Amerika, Fransa, Almanya, Belarus, Sudan ,Mısır, Tunus,Bahreyn).Aynı toplulukla 1991 yılında “yansımalar”, 1995 yılinda “Bab-ı Esrar”, 2000 yılıda “Serzeniş”, 2001 yılında “”Vuslat”, 2004 yılında "pervane" adlarında beş albümleri yayınlandı. Aziz Şenol Filiz ayrıca 1996 – 2002 yılları arasında bir grup arkadaşı ile oluşturduğu “Bezmara” müzik topluluğu ile dönemin çalgıları ile 1500 – 1750 yıllarına ait eserleri yorumladıkları konserler verdiler. Bu çalışmalarından örnekleri “Topkapı’nın İhtişamı”(1998) ve “Yitik Sesin Peşinde” (2000) adlı albümlerde topladılar. Bunu dışında Aziz Şenol Filiz, Birol Yayla ile birlikte yorumcu olarak kendilerinin de bulunduğu projelerinde Samim Karaca, Taner Sayacıoğlu ve Lütfiye Özer’le birlikte geleneksel Türk Müziği’ne ait örnekleri “Mahur”(1997) ve “Miras”(2000) adlı albümlerde topladılar. Aziz Şenol Filiz, Birol Yayla ile birlikte Münip Utandı’nın ilk solo albümü olan “Aynalıkavak’tan Kalamış’a”, büyük tanbur ustası Necdet Yaşar’ın Türkiye’de yayınlanan ilk albümü “Geçmişten Bugüne Necdet Yaşar” albümlerini projelendirmiş ve yapımcılıklarını üstlenmişlerdir. 1999 – 2000 yılları arasında BRT televizyonunda Birol Yayla ile birlikte “Gelenkten Geleceğe Yansımalar “ programını hazırlayıp sundular. 60 bölüm devam eden bu programlarında değerli pek çok müzisyen ile beraber oldular.2002-2003 sezonunda "Yansımalar" başlığıyla TRT için aynı içerikte bir programı hazırlayıp sundular. Aziz Şenol Filiz’in müzik danışmanlığında hazırlanan “Neyzen Tevfik” 2001 yılında, babası Lütfi Filiz’e ait bestelerin yer aldığı “Noktanın Sonsuzluğu” isimli ilahiler albümü 2002 yılında yayınlanmıştır.


  [GOOGLEVID]6103704124905551290&ei[/GOOGLEVID]
   
 2. Cevap: Yansımalar

  valla ilk defa duydum dersem kızmayın dinledim çok beğendim tanıtım için teşekkürler
   
 3. Cevap: Yansımalar

  Günümüzün karmaşasına karşın, insanlara biraz sadelik ve huzur sunmak amacımız..."

  Gercektende yansımaları dinlerken bir huzur kaplıyor insanı müzikleri insanı yormuyor dinlendiriyor çok güzel bir yansımalar biyografisi olmuş ellerine sağlık Parsus:f118: :f118:
   
Yükleniyor...