Yatarken Okunacak Dualar, Sureler

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Wish tarafından 6 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Yatarken Okunan Dua
  Yatarken Okunacak Sureler
  Yatarken Hangi Dua ve Sureler Okunur

  Hz. Peygamber (a.s.v.) geceleyin yatmak üzere yatağına girdiği zaman, sağ elini sağ yanağının altına kordu. Ve şu duâyı okurdu:


  "Bismikellâhümme ehyâ ve emûtü."


  "Allah'ım! Senin isminle diriliyor, senin isminle ölüyorum."


  YATARKEN DİĞER BİR DUÂ

  Nebiyy-i Ekrem Efendimiz yatağına girince sağına yatar,sağ elinin içini sağ yanağına getirir, böylece Allah'a teslim olma duâsını okurdu. Bu duâ şöyleydi:


  "Allahümme eslemtü nefsî ileyke. Ve veccehtü vechî ileyke. Ve fevvadtü emrî ileyke. Ve elce'tü zahrî ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke. Lâ melce'e, velâ mencee minke illâ ileyke. Âmentü bi-kitabikellezî enzelte, ve binebiyyikellezî erselte."


  "Allah'ım, nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim. İşimi sana havale ettim. Sırtımı sana hem korkarak, hem de ümid ederek dayadım. Zaten senden başka sığınacak, sende başka dayanacak melce' ve mence'de yoktur. Kurtarış ve himaye ancak sendendir, sana mahsustur. Allah'ım indirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine iman ettim. Bu hal ve iman ile uykuya yatıyorum."

  yatarken okunacak sûreler

  - Âişe (r.anha)dan rivâyete göre Rasûlullah (s.a.v.) yatağına yatacağı zaman avuçlarını bir araya getirir onlara üfürerek o ikisi içerisine İhlas Felak ve Nas sûrelerini okur sonra o avuç içleriyle vücudunun ulaşabileceği kadar yerlerini sıvazlardı. Bu işe başından ve yüzünden başlar ve bunu üç sefer yapardı. (Ebû Dâvûd Edeb: 27)
   
Yükleniyor...