Yavuz Bahadıroğlu Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda ZORBEY tarafından 29 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Yavuz Bahadıroğlu Hayatı
  Yavuz Bahadıroğlu Kim
  Yavuz Bahadıroğlu Biyografisi
  Yavuz Bahadıroğlu Kitapları
  Yavuz Bahadıroğlu eserleri

  Yavuz Bahadıroğlu, (1945 – Pazar, Rize) yazar, tarihçi, gazeteci, radyo programcısı. Gerçek adı Niyazi Birinci’dir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

  1971′de İstanbul’da gazeteciliğe başladı. Muhabirlik, araştırma-inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yaptı. Gazete, dergi ve şirket yöneticisi olarak çalıştı. Gazeteciliğini muhabir ve röportajcı olarak sürdürürken, çocuklara yönelik eserler üretti. Yüzlerce çocuk romanı, hikaye yayınlandı. Aynı dönemde bir gazetede Şeref Baysal ve Veysel Akpınar isimleriyle iki köşe yazısı yazdı.

  Asıl çıkışını Yavuz Bahadıroğlu ismiyle yazdığı romanlarla yaptı. İlk romanı Sunguroğlu ve ardından yazdığı Buhara Yanıyor romanı ülkenin en çok satan romanlarından oldu. Genelde Osmanlı’nın çeşitli dönemlerini ele alan otuzu aşkın romanı vardır, bunlardan biri Biz Osmanlıyız. Yavuz Bahadıroğlu, roman, çocuk kitapları, hikaye, araştırma, oyunlar, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere yüzlerce çalışmaya imza attı. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konularda binlerce konferans verdi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödüller aldı, iki kitabı Kültür Bakanlığı tarafından yayınlandı. Halen ulusal bir radyoda günlük yorumlar yapıyor ve bir günlük gazete köşe yazarlığı sürdürüyor. Ayrıca tarihi sevmekle kalmayıp bize hatırlatan nadir yazarlarımız arasındadır. Yavuz Bahadıroğlu, yazdığı tarihi romanlarıyla birçok gence tarihini öğretip sevdirme başarısını gösteren ender Türk romancılarındandır.

  Eserleri;

  Uzaklar Yakındır Merhaba Söğüt
  Biz Osmanlıyız
  Mısır'a Doğru
  Kara Şövalye
  Elveda Buhara
  Sunguroğlu 1-2
  Kirazlımescit Sokağı
  Şirpençe
  Buhara Yanıyor
  Malazgirt'te Bir Cuma Sabahı
  4.Murat
  1.Murat
  Çelebi Mehmet
  Yıldırım Bayezid
  2.Murat
  Orhan Gazi
  Osman Gazi
  Kanuni Sultan Süleyman
  Yavuz Sultan selim
  Zindanda Şahlanışı
   
Yükleniyor...