Yeni Doğan Bebeğin Ay Ay Gelişimi

'Bebek Bakımı' forumunda Ceylan tarafından 2 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Yeni Doğan Bebek Gelişimi Ay Ay


  Yeni doğan bebekelrin ay ay genel olarak gelişmesinin aşamaları şöyledir:

  [​IMG]


  1. Ay Bebek Gelişimi

  Birinci ay bebeğin dünyaya uyum sağlama sürecidir. BU süreçte,Kişiliği gelişmeye başlar, bu nedenle bazı bebekler huysuz ve çok gürültülü iken diğer bebekler sakin ve sessiz olabilir.Bu ayın sonuna doğru sizin varlığınızın farkına varır.

  2. ay Bebek Gelişimi

  Bu ayda bebek artık duygularını belli eder. Beslenmesi ve uykusu düzene girer. İlk aylardaki sıçramaları azalır. Sese doğru döner.


  3. ay Bebek Gelişimi

  Bu ayda bebek artık vücudunu daha iyi yönetir. Başını ve gövdesini dik tutabilir. Sizi izlemeye başlar ve annesi dışındaki kişilerin farkına varır.

  4. ay Bebek Gelişimi

  Kendi varlığının özellikle ellerinin farkına varan bebeklerin bu ayda İlk dişi çıkmaya başlar. Bu ayda tamamen görmeye başlar.

  5. ay Bebek Gelişimi


  bu aydaki en büyük değişiklik yavaş yavaş emeklemeye hazırlık yapmasıdır. Sürekli yer değiştirir.

  6. ay Bebek Gelişimi

  Duygularını ifade etmeye başlayan bebek anne baba mama gibi sözcüklerin de farkına varır.

  7. ay Bebek Gelişimi

  Bu ayda dengesi iyice gelişir. Elinde oyuncakla oynarken bile rahatça oturabilir.Bunun yanında Parmaklarını kullanmayı öğrenir. Baş ve işaret parmağıyla eşyaları kavramaya başlar.

  8. ay Bebek Gelişimi

  Bu ayda merak duygusu had safhadadır. Etrafındaki herşeyi merak eder. Ne istediğini iyi bilir. Kişiliği gelişmeye başlar. Yoluna çıkıldığında sinirlenir.

  9. ay Bebek Gelişimi

  Bu ayda bebek yavaş yavaş ayağa kalkar ve yürüme alıştırmaları yapar. Bu ayda en çok istediği ilgi çekmektir. Sürekli onunla ilgilenmenizi ister. Tehlike kavramı tam oluşmadığı için bu dönemde merak başına iş açabilir.

  10. ay Bebek Gelişimi

  Bu ayda taklit duygusu gelişir ve sizin yaptıklarınızı yapmaya başlar. Müzik kulağı bu dönemde gelişir ve müziği çok sever.

  11. ay Bebek Gelişimi

  Bu ayda doğru ve yanlış davranışları keşfeder. Yanlış yaptığında farkına varır. Pek çok kelimenin farkına varır. Görsel zekası gelişir.

  12. ay Bebek Gelişimi

  Bu ayda artık yaşıtlarıyla oynayabilir. Duyguları gelişir. Işıkları açıp kapamaya bayılır ve söyleidklerinizi anlar tabi basit cümlelerse...

  NOT: burada anlatılanlar genel olarak bir bebeğin gelişimidir. Her bebeğin gelişiminde yavaşlamalar yada hızlanmalar olabilir. Unutmayın her bebek kendine özgüdür...
   
Yükleniyor...