Yeni Doğan Bebek Ağırlığı

'Bebek Bakımı' forumunda Masal tarafından 29 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yeni Doğan Bebeğin Ağırlığı

  Bebeğin ağırlığı her bebekte farklılık göstermekle birlikte normal bir bebek ortalama 3000-3500 gram arası ağırlığındadır ve boyu da ortalama 50 santimetredir. Omuzlar dar, karnı dışarı çıkıktır. Kalça kısmı da dardır. Kollar ve bacaklar nispeten kısadır ve vücuda doğru çekilmiş olarak durur. Erkek bebeklerin ağırlığı kız bebeklere göre biraz daha fazladır.

  [​IMG]

  Ağır bebekler: 4.5 kg. Üzerinde doğum ağırlığı olan bebekler normalden ağır olarak kabul edilirler. Ama bilinenin aksine bu bebekler ekstra sağlıklı olarak kabul edilmezler. Şeker hastası olan annelerin bebekleri normalden daha ağır olabilirler.

  Hafif bebekler:
  Eğer bebeğin doğum ağırlığı 2.5 kg dan daha az ise bu bebekler düşük doğum ağırlıklı bebekler olarak adlandırılırlar. Bu bebeklerin normal bebeklerden tek farkı daha sık beslenmeye ihtiyaçları olmasıdır. Eğer bebeğin ağırlığı 2.3 ile 2.5 kg. Arasında sağlıklı görünse bile önlem olarak özel bakıma alınabilir. Bu bebeklerde en sık görülen sorunlar nefes alma, emme problemleri ve vücut sıcaklığı sorunlarıdır.
  Eğer bebek 2.3 kg. Altında bir doğum ağırlığında ise özel bakım gereklidir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Oca 2013
Yükleniyor...