Yeni Ehliyet Eğitimi Müfredatı 2013

'Eğitim Merkezi' forumunda Nalan tarafından 9 Haz 2013 tarihinde açılan konu

  1. Yıllardır sürücü kurslarında gereksiz olduğunu düşündüğüm pekçok bilgi yüklenir ehliyet alacaklara. Özellikle motor dersi işkence gibidir pek çok arkadaşım hocaların yetersiz anlatımından şikayetçidir ve hiçbir şey anlamadıklarını itiraf ederler ehliyet aldıktan sonra.
    Nihayet bu gidişe bir dur deniliyor ve 25 yıllık ehliyet eğitimi müfredatı yenileniyor. Yeni ehliyet eğitimi müfredatı hakkında bir açıklama yapan Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail Yılmaz, "Eskiden motorun içeriği ve tamire yönelik bilgiler vardı ama artık sürücünün araca müdahale şansı yok. Cihazlarla kontrol ediliyor araçlar ve servislere gidiyorsunuz. Sürücü olarak aracı tanıma, göstergeleri bilme, sinyalleri bilme, lastik havasını bilme ve günlük, haftalık, aylık basit bakımların öğrenilmesi gerekiyor. Teknik anlamda sürücünün kullanmasına yönelik yapması gereken şeyler anlatılacak araç bilgisi dersinde." dedi.

    Sürücü kurslarında adaylara, trafik ve çevre, ilk yardım ve araç tekniği dersleri teorik verilecek. Daha önce yer alan motor dersi ise araç teknikleri dersi olarak yer alırken çevre dersinde trafik psikolojisi eğitimi de verilecek. Daha önce 35 saat olan trafik dersi şimdi 16 saate, motorlu araç tekniği dersi 20 saatten 6 saate ve ilk yardım dersi 12 saatten 8 saate düştü. Ayrıca teorik sınavlar tek ders haline getirilip, 3'ünün toplamının değerlendirilmesi dikkate alınacak. Derslerin içeriğindeki birçok teknik bilgiler çıkarılarak yerine sürücülerin bilmesi gereken önemli bilgiler eklendi.
     
Yükleniyor...