Yeni evlenenlere ne hediye alınmalı?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Sibel tarafından 9 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Yeni evlenenlere hediye seçerken, aldığınız hediyenin beğenilmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar var. İşte hediye seçmenin önemli detayları...

  Çok sevdiğiniz bir dostunuz evleniyor. Siz de en az onun kadar heyecanlısınız. Bir yandan, "Ne giyeceğim? Saçım nasıl olacak?" gibi sorular kafanızda dolanırken, bir yandan da, "Ne hediye alacağım?" diye düşünüp duruyorsunuz. Yeni evlenen bir çifte hediye alırken gerçekten de iyi düşünmek gerekiyor. Aldığınız hediyenin bir dolaba kaldırılıp yıllarca boşuna yer işgal etmesini istemiyorsanız tabii. Eğer evlenen kişi çok yakın bir dostunuz ya da akrabanızsa, hiç çekinmeden neye ihtiyacı olduğunu sorup hediye almaya öyle karar verebilirsiniz. Sorarak hediye almanın şu açıdan da önemli; siz çok işine yaracağını düşündüğünüz bir şey almış olabilirsiniz ama sizinle aynı hediyeyi almış birileri daha olabilir. Böylelikle aynı anda gelen üç tane mısır patlatma makinesinin önüne geçebilirsiniz. Bu tür sorunları önlemek için yurtdışında yaygın olarak kullanılan 'Evlilik listesi' uygulaması yavaş yavaş bizde de yaygınlaşıyor. Buna göre evlenecek çift ihtiyaç listesini yapıyor. Onlara hediye alacak olanlar da listeden seçtikleri bir ürünü alıyorlar. Böylece hem çiftin istediği bir şey alınmış oluyor hem de aynı hediyeden birkaç tane alınma ihtimali kalmıyor. Dolayısıyla dünya evine girecek olan çiftlere, evlilik listelerinin olup olmadığını da sorabilirsiniz. Gelin ve damatlara evlilik listesi konusunda yardımcı olan büyük mağazalar var. Ev dekorasyonuna yönelik her türlü aksesuarı bir arada sunan mağazalar, ihtiyaçların tek yerden alınmasına imkân sunuyor.

  Günlük kullanıma yönelik hediyeler daha çok sevindirir
  Evlilik listesi olsun olmasın gelin ve damat adaylarına hediye seçerken dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar var. Öncelikle hediye için ne kadarlık bir bütçe ayırabileceğinize karar vermelisiniz. Burada hediyenin değerinin parayla değil, iyi düşünülmüş olmasıyla daha ilişkili olduğunu unutmayın. Daha sonra birkaç kategoride düşünebilirsiniz. Birincisi günlük kullanılabilecek eşyalar olabilir. Bunlar, tencere, tava, yemek takımı, bardaklar, kadehler, masa örtüsü, vazo gibi eşyalar. Özellikle yemek takımı, çatal-bıçak takımı, bardak takımı, örtü gibi bir şeyler almak istiyorsanız, çiftin evinin dekorasyonu hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Modern ve sade çizgilerle döşenmiş bir eve, klasik tarzdaki bir yemek takımı hiç de uygun olmaz. Yeni evlenenlere vazo, kül tablası, biblo, tablo gibi dekoratif hediyeler almak da riskli olabilir. Eve hiç uyum sağlamayan bir seçim yapmış olabilirsiniz. Dolayısıyla hediye seçerken, göz önünde bulundurmanız gereken çeşitli detaylar var. Çiftin kişisel zevkleri, evin dekorasyonu, ihtiyaçları, seçtiğiniz ürünün kullanım kolaylığı, kalitesi gibi... Son yıllarda yeni evli çiftler için seçilen hediyeler arasında öne çıkan bir grup, elektrikli küçük ev aletleri. Genç çiftin mutfakta birlikte keyifli yemekler hazırlayabilmesine imkân tanıyan bir çok pratik alet bulunuyor. Leziz kahveler yapılabilecek espresso makinesi, tost veya ekmek kızartma makinesi, mutfak robotu, karıştırıcı, çırpıcı özelliklere sahip bir blender, su ısıtıcısı gibi bir çok alternatif hediye bulunuyor. Bunlar arasından seçeceğiniz bir hediyenin de büyük beğeniyle karşılanacağına emin olabilirsiniz.
   
 2. Cevap: Yeni evlenenlere ne hediye alınmalı?

  Eğer yakın bir arkadaş ya da akraba evleniyorsa ne alacağınızı sormak bence de en mantıklısı. Boşu boşuna dolaplarda saklanılıp hiç kullanılmayacak şeylere para vermiş olmuyor insan. ben aldığım hediyeyi tabi ki de beğenerek alıyorum kendi kullanmayacağım bir şeyi zaten almam ama karşımızdakinin zevki değişebiliyor işte. Yada hediye kartlar gibi uygulamalarda hoş bir alternatif oluyor. hatta bir kaç kişi bir araya gelerek bir hediye kart almak daha doğru bence. Eğer büyük bir eksiği varsa onu alma imkanı sağlayabiliyorsunuz. İş yerimizde bir arkadaşımız için hediye alacaktık. bir mail geldi bana. gruphediye diye bir siteden para toplamaya başlamışlar ister hediye kartta yükletiliyormuş istersek ürün seçip onun için para toplatabiliyormuşsunuz. Bizimkiler hediye kart almışlar. herkes şartları el verdiğince para koydu. güzel bir miktar toplamış olduk ve arkadaşımıza o kartı verdik. öbür türlü hepimiz ufak ufak hiç kullanılmayan hediyelere para vermiş olacaktık boşu boşuna. Adam gibi işe yara bir şey almış olduk böylece.