Yeni Tüketici Kanun Taslağı

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 13 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Taslakta, özellikle binlerce kişinin mağdur olduğu maketten yapılan konut satışlarına karşı sıkı tedbirler öngörülüyor.

  Tüketici, ödemelerini banka üzerinden ve tarafların rızasıyla yapacak, dolayısıyla inşaata başlamayan firmalar tüketiciden ödeme alamayacak.Yeni taslakla, malın tesliminden itibaren 6 ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim anında var olduğu kabul edilecek.Yeni Tüketici Kanun taslağı tamamlandı. Taslakta devrim niteliğinde maddeler var.

  Taslakta yer alan bazı düzenlemeler şöyle


  Hatalı bir ürünün, bir kişinin ölümüne veya yaralanmasına veya kullanımdaki bir başka malın zarar görmesine sebep olması halinde, bu ürünün imalatçısı doğan zarardan kusuru aranmaksızın sorumlu tutulacak.
  Ayıplı mal ya da hizmette tüketiciye sağlanan haklar, vatandaş lehine genişletilecek. Mevcut kanunda yer alan 30 gün içinde ayıbın işletmeye bildirilmesi yükümlülüğü kaldırılıyor.

  Ön ödemeli konut satışlarında 14 günlük sebepsiz cayma hakkı getirilecek. Konut veya tatil amaçlı taşınmazların tüketiciye teslim tarihine kadar tüketiciye sözleşmeden dönme hakkı sağlanacak.

  Elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon gibi aboneliklerde tüketicileri koruyucu düzenlemeler yapılacak. Abonelik sözleşmelerinin kapsamı genişletilerek her türlü abonelik, kanun kapsamına dahil edilecek.

  Maket üzerinden satışı yapılan ve binlerce kişinin mağdur olmasına neden olan konut kampanyaları sıkı şekilde denetlenecek. Tüketici, ödemelerini banka üzerinden ve tarafların rızasıyla yapacak, dolayısıyla konutun inşasına başlamamış firmalar tüketiciden ödeme alamayacak.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Ağu 2014
Yükleniyor...