Yenidoğan bebek nasıl yıkanmalıdır?

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 5 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Yenidoğan bebek nasıl yıkanır?  Yeni doğan yada doğacak olan bebeğiniz için her şeyin en güzelini en iyisini istersiniz ki bu da zaten annelikdir.Yeni doğacak bebeklerin bakımın da en önemli hususlardan biri olan banyo faslına dair, yani yeni doğan bebeklerin nasıl yıkanacağına dair siz annelere çok faydalı bir konuya imzamızı atmak adına, buyrun…Yeni doğmuş bebeğinizin cildi yumuşak ve hassastır. Bebeğinizin cilt bakımının doğru olarak yapılması, cilt sağlığının ve dokusunun sağlıklı olmasını sağlar.

  Yeni doğmuş bebeğinizin cildi yumuşak ve hassastır. Bebeğinizin cilt bakımının doğru olarak yapılması, cilt sağlığının ve dokusunun sağlıklı olmasını sağlar.Genel olarak bilinenin aksine, bebeğinizi her gün yıkamanız gerekmez. Bebeğinizin altını değiştirip, verdiğiniz her yemekten sonra ağzını, burnunu temizlemeniz dışında, onu haftada 2-3 defa yıkamanız yeterlidir.

  Bebek günün herhangi bir saatinde yıkanabilir. Bazı ebeveynler, bebeklerinin rahat uyumasını sağlamak için onu yatırmadan evvel yıkamayı tercih etmektedir.
  lk zamanlar bebeğinizi süngerle silerek temizlemeniz (sünger banyosu) gerekir. Bebeğinizi, enfeksiyon kapmasını önlemek için, göbeği düştükten ya da sünnet yarası iyileştikten sonra küvette yıkamaya başlayabilirsiniz.

  Kalın havlular veya süngerli banyo yastığı,Yumuşak temizleme bezi,Temiz bir leğen,Bebek şampuanı ya da bebeğin tahriş etmeyecek bir sabun,Başlıklı bebek havlusu,Temiz bir bebek bezi ya da giyecek yeterlidir.Bebeğinizi süngerle temizlerken dikkat etmeniz gerekenler

  Gerekli malzemeleri önceden hazırlayın Oda sıcaklığının yaklaşık 24 derece olmasını sağlayın
  Bebeğinizi kalın havluların ya da banyo süngerinin üzerine oturtun ve leğene, bebeğin beline gelecek kadar, yaklaşık 30 derece sıcaklıkta olan suyu doldurun.Bebeğinizin temizlemediğiniz kısımlarının üstünü bir havlu ya da battaniyeyle örtün.

  Bebeğinizi bir an bile yalnız bırakmayın. Eğer bir şey almaya gitmeniz gerekirse, onu da havluya sardıktan sonra yanınızda götürün.Bebeğinizi temizlemeye, yüzünden başlayın. Nemli pamuklu bir bezle gözlerini iç kısmından dışarı doğru temizleyin

  Bebeğinizin yüzünü sabunsuz, yumuşak bir bezle yıkayın.

  Kulaklarının arkasını yumuşak bir bezle silin. Kulak zarına zarar vermemek için bezinizi bebeğinizin kulaklarının içine sokmayın.Bezinize, bebek sabunundan bir miktar damlattıktan sonra boynundan aşağıya doğru onu yıkayın. Göbek bağının ıslanmamasına dikkat edin.

  Son olarak bebeğinizin kafasını şampuanla temizleyin. Başını durularken suyun yüzüne doğru akmasına engelleyin. Sırt ve bileklerinden tutup ve elinizle boynunu desteklerken saçlarını durulayabilirsiniz. Bebeklerin çoğu, yıkanırken vücutlarına yumuşak hareketlerle masaj yapılmasından hoşlanır, sert hareketleri sevmez.

  Bebeğinizi kurularken doktorunuzun tavsiyelerine uyun ve göbek bağına zarar vermemeye dikkat edin.
  Bebeğinizin saçını taramak için yumuşak bir bebek fırçası kullanın. Bebeğin cildinin yanmasına neden olabileceğinden dolayı saç kurutma makinesi kullanmayın.

  yeni-dogan-bebek-banyosu-.
   
Yükleniyor...