Yenidoğan bebeklerin uyku düzeni

'Kadınca' forumunda eftelya tarafından 28 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Yenidoğan bir bebek günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. Yalnızca meme emerken ve altı değiştirilirken uyanan bebeğin bu durumu doğumdan sonra 3-4 hafta kadar sürer.Yeni doğan bir bebeğin ilk günlerde uyku süresi 18 saat civarındadır.Tabiki bu bir kural değildir. Çünkü bazı çocuklar uykuya düşkün olduğu halde, bazıları uykuyu daha az sever ve az uyurlar. O halde bebek uyku saatini kendisi düzenler.Bebeğin bazı alışkanlıklar edinmesinde kuşkusuz ki sizin de rolünüz olacaktır. Her meme veya mamadan sonra hemen bebeğinizi karyolasına koyun; belki sesini çıkarmayacak, belki de yaygarayı basacaktır. Uyuyup uyumaması konusundaki karan siz vermeyeceksiniz fakat kucakta mı gezeceği, yoksa yatakta mı yatacağı konusunda son karar sizindir. Çocuk ağladı diye onu hemen kucağa alırsanız daha hayatının ilk günlerinde bir şey elde etmek için ağlamak gerektığini öğretirsiniz ona. Şayet çocuğunuz ağlarsa sabırla bekleyin.. 10-15 dakika sonra susacak olan bebeğiniz derin bir uykuya dalacaktır.

  [​IMG]

  Şunları Asla Yapmayın

  - Bebeğinizi bacaklarınızın üzerinde sallamayın.
  - Çocuğunuza ninni söylemekten kaçının.
  - Onu kucağınızda dolaştırıp uyutmaya çalışmayın.
  - Çocuğunuzu beşiğe asla yatırmayın. 'Eğer yukarıda söylediklerimizin tersini yaparsanız bebeğiniz bunlara sandığından daha çabuk alışacak ve aynı şeyleri her zaman sizden isteyecektir.

  Çocuğunuzu Her Zaman Aynı Şekilde Yatırmayın

  Bebeğinizi her zaman aynı şekilde yatırırsanız yumuşak olan kafa kemikleri yassılaşabilir. Bunu önlemek için de bebeğin değişik şekillerde yatırabilirsiniz. Yeni doğan bebeği daha ilk gününden başlayarak yüzükoyun yatağa koyarlar. Bu şekilde yatırılan çocuk sandığımız gibi havasız kalmaz ve boğulmaz. Buna inanabilirsiniz. Yüzükoyun yatırmaya İlişkin korkular doğru olsaydı, bugün Amerika'da nüfus artışı diye bir şey düşünülmezdi. Ayrıca, çocuğu yüzükoyun yatırmanın aşağıda sıralayacağımız birçok yararları vardır:


  Soluk alabilmek için başını sağa sola çeviren çocuğun boyun kasları gelişecektir. Öte yandan, karın üzerine yatırılan çocuğun hem sindirimi kolaylaşacak, hem de karın kasları kuvvetlenecektir. Bu şekilde yatırılan çocuklardaki kusma oranı sırtüstü yatanlara oranla çok daha azdır. Bütün bunlar ötesinde, eğer çocuğun iştahının daha çok açılmasını ve uykusunun daha düzgün olmasını istiyorsanız, bebeğinizi her gün belirli süreler içinde açık havada gezdirmeyi unutmayın.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Ara 2012