Yenidoğanlar ve çocuklarda astım

'Bebek Bakımı' forumunda dila_ tarafından 24 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Yenidoğanlar ve çocuklarda astım
  Yenidoğanlar ve çocuklarda astım hakkında bilgi

  [​IMG]

  Çocukluk çağında sık görülen hastalıklardan biri de astım. Genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklanabilen bu hastalığın oluşumunda anne adaylarının hamilelikteki bazı alışkanlıklarının da etkisi var.
  Çağımızın hastalıklarından biri olan astımın çocuklarda görülme sıklığı her geçen gün biraz daha artıyor. Türkiye'de çocuklarda yüzde 6-8 gibi bir oranda görülüyor. Uzmanlara göre; çocukluk döneminde görülen astımın temelinde anne karnındaki süreçte bazı risk faktörlerine maruz kalmış olmanın etkileri yatıyor. Peki çocukları astımdan korumak mümkün mü?
  Anadolu Sağlık Merkezi'nden Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Meltem Çan'n hamilelik sürecinde anne karnındaki bebeği astımdan korumak için neler yapılması gerektiğini Yenidoğan Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu da yenidoğanlarda ve çocuklarda astımın görülme sebeplerini ve alınacak önlemleri anlattı.

  Astım hava yollarının çeşitli uyaranlara karşı normalin üstünde yanıt vermesi sonucu ortaya çıkan kronik tekrarlayıcı nefes darlığı atakları ile karakterize bir solunum yolu hastalığıdır. Hayatın ilk iki yılında tekrarlayan solunum sıkıntısı atakları reflü hastalığı doğumsal bronş anormallikleri yabancı cisim aspirasyonu tekrarlayan bronşiyolit tekrarlayan zatürre ve kistik fibroz gibi hastalıklara bağlı olabilir. Bunlar çeşitli tanı yöntemleri ile ekarte edildikten sonra astım tanısına ulaşılır.

  Astımda doğum öncesi(prenatal) risk faktörleri
  Çocukluk döneminde görülen hastalıkların pek çoğunun temelinde anne karnındaki süreçte bazı risk faktörlerine maruz kalmış olmanın etkileri yatıyor. Özellikle solunum yolu enfeksiyonlarının üzerinde anne adaylarının hamilelikteki bazı alışkanlıkları oldukça etkili. Bunlar

  - Anne adayının sigara içmesi erken dönemde çocuklarda görülen solunum sıkıntıları ile ilişkilidir. Erken çocuklukta solunum yolu çaplarında daralma maruz kalınan doz ile orantılıdır.

  Gözlemsel çalışmalar doğum öncesi antiinflamatuar(iltihabı engelleyici) özelliği olan besinlerin (örneğin omega 3 yağ asitleri) ve antioksidanların (örneğin E vitamini ve çinko) diyette alınmasının bazı atopik hastalıkların (deri ve solunum yollarının aşırı duyarlılığı) gelişimini azalttığını göstermiştir. Buna karşılık annenin diyetinden bazı besinleri(inek sütü ve yumurta gibi) çıkartması çocuklarda atopik hastalıklara karşı koruyucu etki sağlamaz. Annede yüksek D vitamini seviyeleri çocukluk çağında solunum sıkıntılarının azalması ile ilişkilendirilmiştir.
  -Bazı hayvan deneyleri, doğum öncesinde annedeki stresin bebeği etkilediğini bebeğin kortizolseviyelerini azaltıp alerjik yapıya neden olduğunu göstermiştir.
  -Araştırmalar hamilelikte herhangi bir antibiyotik kullanımının erken çocukluk çağında solunum sıkıntısını ve astım riskini artırdığını göstermiştir.
  Astımın belirtileri
  Astım yineleyen öksürük nefes darlığı ve hışıltı atakları ile seyreden solunum yollarının kronik bir hastalığıdır. Bir çocukta viral enfeksiyon egzersizve alerjen ile karşılaşma sonucu tekrarlayıcı özellikte hışıltı ve/veya öksürük ortaya çıkıyorsa astım düşünülmelidir. Çocuklarda astım daha çok geceleri veya sabaha karşı ortaya çıkan öksürük atakları ile seyreder. Efor ve egzersiz atakların ortaya çıkmasını kolaylaştır. Göğüste sıkışma hissi veya nefes darlığı daha az rastlanan bulgulardır.

  Yeni doğan bebeklerde astım
  Yeni doğan bebeklerde çeşitli nedenlerle solunum sıkıntısı ortaya çıkabilir. Öncelikle akciğerlerle ilgili bozukluklar ve göğüs boşluğundaki anomalilerden söz etmek gerekir. Akciğerlerin yeterince gelişmediği erken doğan bebeklerde solunum sıkıntısı sıkça karşımıza çıkar. Yine zamanında doğan bebeklerde akciğerlerdeki sıvının yeterince atılamadığı durumlarda geçici solunum sıkıntısı olabilir. Bu özellikle 39 haftanın altında planlanmış sezaryenle doğan bebeklerde daha sık görülür. Pnömoni akciğer hava yollarındaki kaçaklar diyafragmanın tam gelişememesi sonucunda karın içi organların göğüs boşluğu içine geçtiği diyafragma fıtıklarında solunum sıkıntısı görülür. Solunum sıkıntısından söz edince aklımıza sadece akciğerler gelmemelidir.