Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Nedenleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Büsra tarafından 8 Tem 2010 tarihinde açılan konu

  1. Erişkinlerde yoğun iş hayatı, zorlu şehir hayatı ve kişisel sebeplerden dolayı yaşanan stres bazı durumlarda kişinin aktivitelere karşı ilgisinin azalmasına, unutkanlığa, yorgunluk hissine ve uyku bozukluklarına neden olabilmektedir. Ancak dikkat esikliği bozukluğu stres sonucunda ortaya çıklan bu belirtilerle karıştırılmamalıdır. Çünkü dikkat eksikliği bozukluğu nörolojik bir problemdir ve beyin kimyasında meydana gelen değişimler sonucu ortaya çıkmaktadır.

    Beyindeki sinir yollarının doğru olarak çalışmaması neticesinde oluşmaktadır. Sinir taşıyıcısı (neurotransmitter) olan Dopamin dikkat eksikliği üzerinde anahtar rol oynamaktadır. Dopamin sorunları ilgisizlik, yoğunlaşma eksikliği, öğrenme zorluğu, uyku bozuklukları gibi problemlere neden olur.

    Bazı durumlarda travmatik beyin yaralanmaları, örneğin bir trafik kazası sırasında başın hızla bir yere çarpması gibi durumlarda erişkinlerde dikkat eksikliği sorunlarına yol açabilmektedir. Erişkinlerde dikkat eksikliği tedavisi uzman bir doktor tarafından terapi ve ilaçların kullandığı karma bir tedavi yöntemiyle gerçekleştirilmektedir.
     
    Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Haz 2015
Yükleniyor...