Yılbaşı Ağacını Kim Buldu

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 14 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yılbaşı Ağacını Kim Buldu

  Yılbaşı Ağacını İlk Bulan Kim


  Yılbaşı ağacı yada noel ağacı yaprakları dökülmeyen küçük boydaki ağaçların çeşitli süs eşyaları ve ışıklarla dekore edilerek yeni yıl kutlamalarına renk katmaktadır. Yılbaşı ağacının kökeni çok eskilere Antik Romaya kadar dayanmaktadır. Antik Romada kutlanan Saturnalia festivali sırasında Romalılar tarım tanrısı onuruna küçük metal parçaları kullanarak ağaçları süslerlermiş. Fakat günümüzdeki noel ağacını kim buldu?

  Ortaçağ Almanyasında her yıl 24 Aralıkta Kilise tarafından düzenlenen şölenlerde, bir ağaç Havvanın Ademe elma koparıp verdiği ağacı temsilen bir elma ile süslendi ve adına Cennet Ağacı dendi. Noel ağaçlarının kilise dışında ilk kullanımı 16 yy da 1570 yılında gerçekleşti. Bremen Loncası özellikle çocukları sevindirmek için küçük bir ağacı elma, fındık, hurma, simit ve kağıttan çiçeklerle süsledi.

  Modern Noel ağaçları o zamanlar Almanyaya bağlı olan Strazburgta 1500 lü yıllarda evlerde kullanılmak üzere, üzerinde herhangi bir süsleme olmadan yerel pazarda satışa çıktı. Süslenmiş ilk yılbaşı ağacı 1510 yılında Letonya Rigada satıldı.

  16. yüzyıl başlarında Martin Luther karanlık gecelerde yıldızların parlamasından esinlenerek yılbaşı ağaçlarını mumlarla süsledi. Yılbaşı ağacı olarak köknar ağacı kullanılmaktaydı.  alıntı
   
Yükleniyor...