yılbaşı kutlamak günahmı

'Dini Bilgiler' forumunda şeker2 tarafından 24 Ara 2008 tarihinde açılan konu

 1. Meselâ, ihmal ederek yıl boyu görüp gözetmediği, arayıp sormadığı annesini sadece "anneler günü" geldi diye, bir hediye alarak yanına varır, halini-hatırını sorarsa; bu ziyâreti dinin kendisinden istediği bir yükümlülük olarak değil de, sadece Batıdan gelen bir âdet şeklinde yaptığı için ne sevâbını alır, ne de mükâfatını görür. İşte, İslâm'ın benimsemediği bid'at budur. Yılbaşı geldiği zaman da, Hıristiyan dünyası yapıyor diye onlara uyarak çam diker, hindi keser, eğlenceler düzenlerse, şüphesiz, bu da meşru olan bir davranış sayılmaz.

  Bütün bunlarda kişi iyi niyet taşımadığı için şu hadis- i şerife muhatap olur:

  "Kim bir kavme benzemeye çalışırsa onlardan sayılır." (Ebû Davud, Libas: 4)

  Yâni onları taklit ettiği için sorumlu olur, günaha girer.


  yılbaşı kutlamak günahmı ile ilgli video

  Yılbaşı kutlamak günahmıdır
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ara 2012
 2. Cevap: yılbaşı kutlamak günahmı

  aslında bizim dini bayramımız değil veya bir bayram sayılmaz. sadece cuma ramazan ve kurban bayram bizim için bayram sayılır.bu benim görüşüm dür
  bence günay sayılır.:f20:
   
 3. Cevap: yılbaşı kutlamak günahmı

  Her zaman tartışmaya açık bir konu olmuştur buyrun tartışalım bana kalırsa sıradışı şeyler yapılmadığı sürece günah oldugunu düşünmüyorum değilim bizde hep aynıdır tek farklılık tv de yılbaşına özel programların olması bi kaç özel şey almak buda çocuklarımız için oluyor yine çay kahve içilir meyva yenir tv izlenir 12 den sonra uyunur nunun nesi günah sizce :f106::f106:

  tabiki şuda var eve dansöz getirmiyoruz yada gidip gece külüplerinde sabahlara kadar paralarda saçmıyoruz restorant da kapatmıyoruz bunları yapsak evin yolunu bulamayız zaten yeni yılda :f30::f30:

  :
   
 4. Cevap: yılbaşı kutlamak günahmı

  Valla ben de hiç sanmıyorum günah olduğunu... Bizim evde yılbaşı sıradan bir gün gibi geçtiği için....... Sadece yiyeceklerin çeşidi çok olur..Daha çok tv seyredilir. Hepsi bu.......:f63:
   
 5. Cevap: yılbaşı kutlamak günahmı

  Yılbaşı ile Noel birbirinden farklıdır; fakat Noel kutlamalarının devamı sayılabileceğinden yılbaşı gecesi onlar gibi eğlenmek, çam kesip evi çamla süslemek caiz olmaz. Çünkü bayramlarında onlar gibi eğlenmek, onlara benzemek olur."Kim herhangi bir gruba benzeşirse o da onlardandır." (Ebu Davûd, Libas 4) Özellikle bu hadis-i şerif çok önemli psiko-sosyal gerçeklere işaret eder. Şekli benzeşmenin sonuçta itikadı benzeşmeye götüreceğini anlatır.

  Din kitaplarında buyuruluyor ki:
  Noel günü ve gecesinde, kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapan küfre girer.

  Yılbaşı münasebetiyle Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca çam fidanı Noel hurafesi uğruna kesilip yok edilmektedir. Hıristiyan ülkelerde olduğu gibi, Müslüman ülkelerde de bu cinayetler işlenmemeli. Hıristiyanlara benzememek için yılbaşı gecesi hindi yememeli! Yenirse mekruh olur. Birkaç gün sonra yenebilir. Kumar oynamak, tombala çekmek gibi oyunlar ise zaten her zaman caiz değildir. Bu gece, gayrı müslimlere benzemek gayesiyle çeşitli yiyecek, içecek almak da caiz olmaz.

  Her zaman ne alınıyorsa onları almakta mahzur yoktur. Bu geceye ayrı bir önem vermemelidir.

  Yalnız Hıristiyanların değil, Yahudilerin ve bütün bâtıl dinlerin ibadetlerini yapmak, onlara benzemek olur. Mesela 21 Martı Nevruz Bayramı diyerek kutlamak da böyledir. Kâfirlerin ibadetleri ve çirkin işleri hariç, mubah olan âdetlerini yapmakta mahzur yoktur. Yani onlara benzemiş olunmaz.

  Noeli kutlamak asla caiz değildir. Bir zaruret olursa, caiz olur. Mesela devletlerarası protokolde zaruret olduğu için kutlamak caiz olur. Fakat, Noel ile ilgisi olmayan yılbaşında bir Müslümana tebrik kartı yazıp, yeni bir yılın insanlık için, Müslümanlar için hayırlı olmasını dilemek günah değildir. Yahut, (yeni yılın kutlu olsun) diyene, (seninki de kutlu olsun) demek günah olmaz. Bu inceliği anlamalıdır!

  Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır! Sanki mübarek geceymiş gibi mevlid okutmak, sohbetler düzenlemek uygun değildir. Bu gecenin diğer gecelerden farkı yoktur. Bu geceye değer veriyormuş gibi hareket etmek doğru değildir. Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır!


  alıntı
   
 6. Cevap: yılbaşı kutlamak günahmı

  O gün için özel bir balo tertiplemediğin sürece :f106:
  Küçük aile toplantılarının günah olmadığını düşünüyorum
   
 7. Cevap: yılbaşı kutlamak günahmı

  güah çükü kutlarsak o zama izim hristiyalarda e farkımız var
   
 8. Cevap: yılbaşı kutlamak günahmı

  bence partiye gidip kutlamak günah olabilir
   
 9. Bence yılbaşı kutlamak günah çünkü yılbaşı hristiyanlarin özel günüdür bizde cuma günü mübarek onlarda ise en ugursuz gündür bu yüzden yılbaşı kutlamak hristiyanlara has bişey olduğu için dinimizce günah. ;)
   
Yükleniyor...