Yıldırım Bayezit dönemi yılanların savaşı

'Tarih Bölümü' forumunda Ezlem tarafından 29 May 2011 tarihinde açılan konu


 1. Yıldırım dönemi yılanların savaşı Efsanesi


  Yıldırım Bayezit dönemi yılanların savaşı
  Yıldırım Bayezitin yanında olduğum süre içinde Samsun sehri yakınlarında olusan bir mucize dikkate değer ve önemli bir husustur. Engerek yılanları sehrin etrafına bir millik mesafede toplanarak sehri kusattılar. Bunların bir kısmı denizden diğer bir kısmı ise dağlardan buraya geldiler. (s.36) Engerek yılanlarının etrafını çevirdiği sehir Samsuna bağlı Canikti. Etrafı sıkı ormanlarla çevrili bir sehirdi. Dokuz gün boyunca yılanlar bu sehir etrafında toparlandılar,yılanların hiç kimseye veya hayvanlara zarar vermemesine rağmen onların korkusuna kimse sehirden dısarı çıkmaya cesaret edemedi.

  Sehrin ve bu toprakların hükümdarı halka bu yılanlara bir sey yapmamalarını ve bunun Allahın vermek istediği bir isaret olduğunu söyledi. Onuncu gün yılanlar birbirleri ile dövüsmeye basladılar. Bu dövüsmeleri sabahtan aksama kadar devam etti. Yılanların dövüsünü gören bey ve halkı sehir kapılarını açarak bu dövüsü yakından seyretmek için atla sehrin önüne çıktılar. Bey bu dövüs de su engerek yılanlarının orman engerek yılanlarına yenildiğini gördü. Ertesi sabah bey tekrar sehir surlarının önüne gidip yılanlara bakmak istediğinde yılanların orada olmadığını ve yalnız ölü yılanların bulunduğunu gördü. Daha sonra bey ölü yılanları toplattırarak sayılması emrini verdi. Toplanan ölü yılanların sayısı sekiz bini buluyordu. Bey, büyükçe bir çukura yılanların gömülmesi için emir verdi ve yılanlar gömüldükten sonra Osmanlının sultanı Bayezita haber göndererek bu mucizeyi anlattı. (s.37)

  Bunu Bayezit, Allahın bir mucizesi olarak kabul edip yeni topraklarına kattığı bu yerlerin kara yönünden karadaki engerek yılanlarının deniz engerek yılanlarını yenmesinin de bunun bir onayı olduğunu ve kendisinin denizlerin de Allahın yardımı ile hükümdarı olacağı seklinde yorumladı.


  netten alıntı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ara 2012

Yükleniyor...