Yıldırım Beyazıt Ankara Savaşı

'Tarih Bölümü' forumunda Belinay tarafından 27 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Yıldırım Beyazıt Ankara Savaşı Nasıl Gerçekleşti


  Yıldırım Beyazıt Ankara Savaşı


  Timur, Cengiz İmparatorluğunu yeniden kurmak amacıyla faaliyetlere başlamıştı. İranı almış, Hindistana da seferler düzenlemişti. Azerbaycan ve Bağdat Emirleri korkularından Yıldırım Bayezide sığındılar. Timur Emirleri geri istediyse de, Yıldırım Bayezid bunu reddetti ve bu olaydan dolayı Timur ile Yıldırım Bayezidin araları açıldı. Anadoluya giren ve Sivası yağmalayan Timur, seçme askerlerden oluşan ordusu ile birlikte Anadoluda ilerlemeye devam etti. Osmanlı Ordusu da harekete geçti. İki ordu Ankarada Çubuk Ovasında karşılaştılar.

  Yapılan Ankara Savaşında Yıldırımın kuvvetlerinden olan Kara Tatarların, Timur tarafına geçmesi Osmanlı Ordusunun dağılmasına neden oldu (20 Temmuz 1402).

  Yıldırım Bayezid, Timura esir düştü. Bu savaş Osmanlı Devletinin 50 yıl kadar duraklamasına neden oldu. Anadolu Türk birliği dağıldı ve Anadoludaki beylikler tekrar ortaya çıkarak güçlendi. Başsız kalan Osmanlı Devletinde karışıklıklar başladı.

  Osmanlı Devletinin dört ayrı bölgesinde, şehzadeler tarafından dört ayrı devlet ilan edildi. Bursa, İznik ve İzmit, Timur tarafından yağmalanıp yakıldı, İzmir işgal edildi. 1402′den 1413′e kadar sürecek olan bu iktidar boşluğu ve taht mücadeleleri dönemine Fetret Devri adı verildi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Ara 2012
Yükleniyor...