Yıllardır Fayda Göremedim

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 15 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yıllardır Fayda Göremedim...
  Nefis terbiyesi
  Yar ile Şimdi Dr. Ahmet Çağıl..

  Nefis terbiye olunca kötülükten hoşlanmaz oluyor. Mesela içki içmek, kumar oynamak istemiyor. Zinayı kötü görüyor; dünyanın en güzel kadınına dönüp bakmıyor. O zaman Müslümanlığı hakiki islâm oluyor. Artık onun vücudunda İslâmiyetten başka bir şey kalmıyor. Nefsi de teslim oluyor. İşte bu insanın İslâmiyeti çok daha kıymetlidir. Nefsi... günaha girip çıkanın ise Müslümanlığı alacalıdır.

  Sâdât-ı kirâm efendilerimiz, nefsimizi ıslah ederek bizi çok güzel makamlara getirmek istiyorlar. Bizim için durmadan çalışmaları, bize tövbe vermeleri, virdimizle, zikrimizle ilgilenmeleri hep bu yüzdendir. O mübarekler niye durmadan böyle zahmet çekiyorlar? Bir faydası oluyor mu bize? Olmasaydı zahmet çekmezlerdi. Senelerdir gidiyoruz; ayda bir, iki ayda bir, üç ayda bir durmadan gidiyoruz, tövbemizi tazeliyoruz, virdimizi, derdimizi soruyoruz. Biz görmüyoruz ama yavaş yavaş iç âlemimizde değişiklikler oluyor. Bize değişikliğin farkını mahsus göstermiyorlar. Nakşibendîlikte usul böyledir.

  İnsan kendisindeki manevi ilerlemenin ne olduğunu bilmemesi müride çok faydalıdır. Mürid ilerlediğini anlarsa çok zarar görüyor. Onun için mübarekler bildirmıyorlar. Bizim vazifemiz çalışmaktır. Mesela tesbih çekenlerin onda dokuzunun kalbi çalışır; ama kendisi bilmez.

  “Ben yıllardır çekiyorum hiçbir şey hissetmiyorum, bu ne hal böyle? der. Virdini bırakmak ister, ben fayda görmüyorum zanneder. Hayır, öyle değil. İnsan kendi halini gördüğü zaman, ben bir şey oldum zannedebiliyor, daha yolu bitirmeden mürşidden bağını koparabiliyor.

  Bu defa şeytanın tuzaklarından, yolun tehlikelerinden tam manasıyla kendini kurtarmadan, mürşidden ayrıldığı için zarar görüyor. Sütten kesilmeden bebek anasından ayrılırsa ne olur? Diğer yiyecekleri tam olarak hazmedecek çağa gelmeden anne sütünden ayrı kalırsa ne olur? Çocuk beslenemez, ölebilir. Onun için bebeklerin sütten kesilme zamanı vardır değil mi?

  Tasavvuf terbiyesinde de böyledir; her müridin sütten kesilme dönemi olur. Müridin, manevi sütten kesilmesi için belli bir derece pişmesi lazımdır ki sütten kesilsin. Mürid manen yeterince yetişmeden bu sözkonusu olmaz. Aksi halde şeytan onu kendisine av yapar.

  Yar ile Şimdi
  Dr.Ahmet Çağıl

  [​IMG]
   
Yükleniyor...