Yılmaz Öztuna Kimdir

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 9 Şub 2012 tarihinde açılan konu


 1. Yılmaz Öztuna Kimdir
  Yılmaz Öztuna Hayatı


  20 Eylül 1930 İstanbul doğumludur. İstanbulda lise tahsilinin yanında İstanbul Konservatuarına devam etti. 1950 eylülünden 1957 temmuzuna kadar Paris şehrinde kaldı. Parisin büyük kütübhanelerinde çalıştı. Paris Üniversitesi Siyasî İlimler Enstitüsünde (Sciences Politiques), Sorbonneda Fransız Medeniyeti (Civilisation Française) kısmında, Alliance Françaisenin yüksek kısmında okudu ve Paris Konservatuarına devam etti.

  13 yaşında ilk makalesi ve 15 yaşında ilk kitabı basıldı. 1969′da Adalet Partisinden Konya Milletvekili seçilerek Ankaraya yerleşti.

  Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunda denetleme kurulu üyesi, repertuar kurulu üyesi, eğitim kurulu üyesi (Ocak 1966- Kasım 81), Kültür Bakanlığında bakan başmüşaviri (1974-77), İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Mûsikisi Devlet Konservatuarında kurucu yönetim kurulu üyesi ve Türk Mûsıkisi Korosunda kurucu yönetim kurulu üyesi (1975′den beri), Yay-kur (Yaygın Yüksek Öğretim) üniversitesinde Osmanlı siyasî ve medeniyet tarihi öğretim üyesi (1975-78), Millî Eğitim ve Kültür bakanlıklarında 1969′dan beri pek çok ihtisas kurulunda üye ve başkan oldu.

  1974-1980 arasında Türkiye Cumhuriyetinin resmî ansiklopedisi olan ve Millî Eğitim Bakanlığınca yayınlanan Türk Ansiklopedisinin genel yayın müdürü olarak K harfinden T harfine kadar olan cildleri yayınladı. 1983 mayısında Milliyetçi Demokrasi Partisinin kurucuları arasında bulunarak merkez genel yönetim kuruluna seçildi, sonra istifa etti. 1985′de Faisal Finans Kurumu müşaviri oldu.

  Pek çok radyo ve televizyon programı yaptı, bunlarda konuştu. Bazı konuşmaları A.B.D., Fransa, Avusturya gibi ülkelerin televizyonlarında yayınlandı. Bazı kitap ve yazıları çeşitli dillere tercüme edildi. Dünyada ilk defa olarak Türk Mûsikîsi Tarihi kürsüsünü kurdu. Kültür Bakanlığının kurucularındandır.

  “Büyük Türkiye, “Osmanlı Cihan Devleti, “Büyük Türk Hakanlığı gibi son yıllarda çok kullanılan tarihi ve siyasî tabirler, nındır. Ayasofya Hunkâr Mahfilinin ibadete açılması ve Topkapı Sarayında Hırkâ-i Saâdet Dairesinde Kurân okunması, 1000 Temel Eser, Ankara Devlet Konser Salonu ve İstanbul Atatürk Kültür Merkezinin Türk Mûsikîsine açılması gibi fikirler ve realizasyonlar nındır ve siyasî iktidara onun tarafından telkin ve kabul ettirilmiştir.

  Türk Kara Kuvvetlerinin ve Deniz Kuvvetlerinin evvelce yanlış olarak kutlanan yıldönümlerini bugünki doğru başlangıç tarihleri ile kutlanmasıın sağlıyan da dır. Bir çok konferans verdi. 6 kıtada pek çok ülkeyi gezdi, devlet adamları ve halkla görüşerek incelemeler yaptı. Milletlerarası bir çok kuruluşa üye seçildi.

  Türkçeyi çok iyi kullanması, en ilmî eserlerinde bile edebi bir üslûba sâhib bulunması, tarihi geçmiş ve geleceğe atıflar yaparak ve derin bir coğrafya ve edebiyat kültürüyle beraber sunmasıyla şöhret yaptı.

  Türkiyede Osmanlı tarihinin iâde-i itibarını temin etmiştir. Türk Parlamenterler Birliği, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti, Ankara Aydınlar Ocağı, Anadolu Klübü, Yahya Kemali Sevenler Cemiyeti, İstanbul Şehrini Güzelleştirme Derneği, Müsteşrikler Cemiyeti, WACL, APACL, NATO Parlamenterler Birliği, Parlamentolararası Türk – Japon ve Türk – Kore, Türk – Suûdi Dostluk cemiyetleri, Avrupa Konseyi cemiyeti, nın üye, kurucu olduğu veya bulunduğu milli veya milletlerarası kuruluşlar arasındadır.

  Kaynak: Yeni Şafak
   

Yükleniyor...