Yirmi yaş dişi neden geç çıkar?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda masum güzel tarafından 23 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. Yabancıların “akıl dişi de dedikleri yirmi yaş dişleri geç çıktıkları gibi, çoğu kez problem de yaratırlar ve diş hekimlerince derhal çekilmeleri önerilir. Aslında çiğnemede pek fonksiyonu da olmayan bu dişler bize henüz yiyeceği pişirerek yemeyi keşfedemeyen atalarımızın mirasıdır. Onların çiğ yiyecekleri yemek için daha kuvvetli bir çeneye ve dişlere ihtiyaçları vardı.

  Zaten diğer bütün dişlerimiz de aynı anda çıkmaz. Önce süt dişleri çıkar. Onlar döküldükten sonra ön dişler ve köpek dişleri çıkar sonra da azı dişleri. Yirmi yaş dişleri bu sırayı biraz gecikerek takip eder. Bütün bu olaylar olurken de çenemiz gelişmeye devam eder, ancak 20 yaşını geçtikten sonra yirmi yaş dişlerine çene kemiğimizde yer açılır.

  İnsanlık geliştikçe yirmi yaş dişine de çenemizde o kadar az yer kalıyor, yani insanın evriminde çene gittikçe küçülüyor. Bu nedenle bazı insanlarda bu dişler hiç çıkmadan gömülü olarak kalabiliyor. Yerine tam oturamadığından çürüyebiliyor, iltihap yapabiliyor. Bir fonksiyonu olmadığından da diş hekimleri çekip almayı tercih ediyorlar.

  Görevleri sadece çiğnemek olmasına rağmen dişlerimizin içinde sinirler de vardır. Bu sinirler dişlerimizle ilgili acı, ağrı ve ısıyı beynimize iletirler. Yani dişimiz çürürse sinir bir problem olduğu konusunda beynimizi ikaz eder ama nedense bu ikazı diş çürüdükten, iş işten geçtikten sonra yapar, diş hekimleri de o dişi kurtarmak için önce sinirini alırlar.
   
 2. Cevap: Yirmi yaş dişi neden geç çıkar?

  dişçiye gitme korkusu olan ben :f40: az çekmedim bu dişlerden hâla çekiyorum da 20 yaşımı geçmeme rağmen... keşke zamanında gidip çektirseymişim diyorum ceremesini şimdi çekiyorum yemekten içmekten kesildim derler ya o hale geldim size tavsiye hiç beklemeden dişçinize başvurun sonrası çok zor geçiyor ...
   
 3. Cevap: Yirmi yaş dişi neden geç çıkar?

  Bir yirmi yaş dişim çıkarken çok zorlanmıştım.Bebekleri o zaman çok iyi anlamıştım :(
   
 4. Cevap: Yirmi yaş dişi neden geç çıkar?

  benmkide erkenden rahatsızLık werdi ameLiyat oLdum vaLLa çok acı çekiLio gerçkten
   
 5. Cevap: Yirmi yaş dişi neden geç çıkar?

  :(ben 19 yaşındayım ve neredeyse her zaman bu ağrıyı çekiyorum dişçidende korkuyorum çıksada kurtulsam yha:f196:
   
 6. Cevap: Yirmi yaş dişi neden geç çıkar?

  Ben 33 oldum ama hala bir yirmilik dişim bile yok :( hala bekliyorum...
   
 7. Cevap: Yirmi yaş dişi neden geç çıkar?

  bende mi o kadar beklerim kii offfffff çıkmaz bu dişş:f84:
   
Yükleniyor...