YÖK'ün katsayı formülüne durdurma

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 8 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. YÖK'ün katsayı formülüne durdurma
  Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasına ilişkin 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.[​IMG]


  YÖK Genel Kurulu, üniversiteye giriş sınavında adaylara “farklı katsayı” uygulanmasını kararlaştırırken adayların, puan hesaplamasında kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) 0.15, alan dışı tercihte 0.13 ile çarpılmasını kararlaştırmıştı.

  YÖK'ÜN KATSAYI DÜZENLEMESİ NEYDİ?

  Katsayı uygulamasının yargıdan dönmesi sonrasında YÖK yeni bir formül bulmuştu. Bu çerçevede adayların, puanları hesaplanırken kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) 0.15, alan dışı tercihte 0.13 ile çarpılacaktı. (Bu sınavda 4-5 net anlamına geliyor...)

  Üniversiteye giriş için yapılacak birinci ve ikinci aşama sınavlarında Türkiye genelinde ilk bine giren adaylara lise türü gözetilmeksizin yüksek olan katsayı (0.15) uygulanacaktı.

  SINAV TARİHLERİ ETKİLENECEK

  17 Aralık tarihli kararın da yargıdan dönmesi sonrasında, sınav takvimi ve üniversitelerin açılma tarihlerinin de etkileneceği belirtiliyor.

  BAŞKAN 'HUKUKU DOLANIRIZ' DEMİŞTİ

  YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Danıştay`ın ilk katsayı kararına karşı "Gerekirse hukuku dolanırız" açıklamasını yapmıştı.


  AA
   
Yükleniyor...