Yön bulma yöntemleri nelerdir kısaca

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Habibe tarafından 11 Oca 2016 tarihinde açılan konu

 1. Yön bulma yöntemleri nelerdir kısaca

  Yönbula Yöntemlerini Maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz.

  -Çok eski zamanlardan beri yön bulmak için denizcilerin kuzey yıldızını takip ettiği bilinmektedir. Bu yıldız sürekli olarak sabittir. Bizim için çoban yıldızı olarak bilinmektedir. Aslında Venüs gezegenidir. Dünyadan çıplak gözle görülen bir gezegen olması nedeniyle sürekli olarak sabittir ve bulutlu havalarda dahi görmek mümkündür. Yıldızsız gecelerde gemicilere yol gösteren yıldız olarak bilinir.

  -Rüzgarın esiş yönü baz alınarak yapılan bir yön tayinidir. Her kutup için farklılık göstere rüzgar eğer batıdan esiyor ise kuzey yönü o taraf demektir. Eğer güneyden esiyor ise güney sizin için o taraftadır.

  -Eğer bir ormandaysanız ağaçların kuzey kısmına bakmanız yeterlidir. Eğer bu kısımlarda yosun varsa kuzey bu taraftır.

  -Alternatif yöntemlerden birisi pusuladır pusula sürekli olarak kuzey yönünü gösterir. Çalışma sistemi dünyanın manyetik alanı ile alakalıdır. İbre bu alan sayesinde sürekli olarak kuzeyi gösterir ancak bazı durumlarda yanılmalar olabilmektedir. Mıknatıs gibi şeyler bu pusulanın yanılmasına neden olabilmektedir.


  -Mihrapların karşısında bulunan giriş kapısı yön olarak kuzeyi göstermektedir. Bu d yön bulmanız için alternatif bir yöntemdir.

  -Karınca yuvaları da yön bulmak için alternatif bir yöntemdir. Karınca yuvaları genel olarak güneye bakar ve bu nedenle yön bulmanız kolaylaşacaktır.

  -Çubuk yöntemi de alternatif bir yön bulma yöntemidir. Çubuk dik olarak dikilir öğlen vakti vuran güneş sayesinde gölgenin en kısa olduğu zaman kuzeyi tayin ettiğiniz zaman olacaktır.
  Bu yöntemler sayesinde zor bir duruma kaldığınızda hızlı bir şekilde yerinizi tayin edebilirsiniz. Bu yöntemleri genel olarak dağcılar macera avcıları kullanmaktadır. En sağlıklı yöntem ise daime kuzey yıldızınız takip etmek olacaktır.