Yorgo Papandreu Kimdir Hayatı

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 2 Tem 2011 tarihinde açılan konu


 1. Yorgo Papandreu Kimdir Hayatı
  Yorgo Papandreu Biyografisi - Yorgo Papandreu Hayatı - Yorgo Papandreu Kimdir?

  Yorgo Papandreu (d. 16 Haziran 1952, Minnesota, ABD), Yunanistan başbakanı.
  1952'de ABD'nin Minnesota eyaletine bağlı St. Paul kentinde doğan Yorgo Papandreu'nun annesi ABD'li'ydi. Babası Yunanistan'da Başbakanlık yapmış Andreas Papandreu'dur. Eğitiminin büyük bölümünü yurtdışında tamamlayan Papandreu, 1981'de babasının isteği ile politikaya girdi ve milletvekili seçildi. Uzun yıllar çeşitli bakanlık görevlerinde bulunan Papandreu 1999 Şubat ayında Pangalos'un istifası üzerine dışişleri bakanı oldu.
  Papandreu, dedesi ve babasının tam tersi bir politika izleyerek herkesi şaşırttı. Türk-Yunan ilişkilerine bugüne kadar hiçbir politikacının cesaret edemediği kadar yüreklice yaklaştı. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne aday olarak kabul edilmesi için tavır koydu ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem'le korkusuzca diyalog kurdu. İki ülkenin yaşadığı ortak acılar üzerine iki toplum arasında beliren dostluk ve kardeşlik havası Papandreu'nun yaptıklarının ne kadar doğru olduğunu gösterdi. İsmail Cem'in vefatından sonra cenazesine katılıp mezarına toprak atmıştır.
  Papandreu, tutarlı politikasıyla Kostas Simitis kabinesinin değişmezleri arasında yer alıyor. 2004 yılında PASOK liderliğine seçilen Papandreu, aynı zamanda 2006'dan beri Sosyalist Enternasyonel başkanlığını yürütmektedir. 2009'da %42,5 oyla Yunanistan'da iktidara gelmiştir.

   
Yükleniyor...