Yörük Ali Efe hakkında kısa bilgi (ACİL LAZIM!!!)

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 6 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yörük Ali Efe hakkında kısa bilgi

  Yörük Ali Efe 1895, Sultanhisar doğumludur Yörük Efe Kurtuluş Savaşı sırasında 16 Haziran 1919' da Malgaç Baskını ile düşmana ilk darbeyi vurmak suretiyle Aydın yöresinde düşman kuvvetlerinin ilerlemesini durdurmuşdur.Yörük Efe'nin Babası Sarıtekeli aşiretinden İbrahim oğlu Abdi, annesi yine Yörüklerin Atmaca Aşireti'nden Fatmadır.

  Dört yıldan fazla dağlarda dolaşan Yörük Ali Efe, bu süre içinde daima ezilenin, mağdur edilenin, güçsüzün yanında oldu. Haklı olarak halk tarafından sevildi, itibar ve destek gördü.

  Cumhuriyet döneminde Yörük soyadını alan Ali Efe, Kurtuluş Savaşından sonra altı sene İzmirde yaşadı, 1928 senesinde, Kurtuluş Savaşında bir süre karargahı olan Yenipazara taşındı. 1951 senesinde, İzmir'de geçirdiği talihsiz bir tramvay kazasında bacaklarını kaybetti. 1951 yılında tedavi için gittiği Bursada ölmüştür.

  Yörük Ali Efe vasiyetinde Yenipazarda toprağa verilmesini istedi. Ayrıca Halkı iyidir, toprağı sever, toprağı seven insan sever. Ben orada rahat ederim dedi.Kuvayı Milliyenin bu değerli komutanı TBMM tarafından İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

  Ayrıca Türk halkı tarafından adına türkü yakılmıştır.Yenipazar'daki evi Kültür Bakanlığı tarafından müze olarak düzenlenerek Yörük Ali Efe Müzesi adıyla ziyarete açılmıştır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Nis 2014
Yükleniyor...