YSK'dan Nüfus Kayıt Örneği çözümü

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 18 Mar 2009 tarihinde açılan konu

 1. Yüksek Seçim Kurulu, 29 Mart Yerel Seçimleri öncesi yaşanan TC kimlik numarası sorununa, 'nüfus kayıt örneği' ile çözüm bulmayı seçti.

  Önce siyasi parti temsilcileri ve Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşmelerin ardından, TC kimlik no'su kaosuna çözüm bulmak için toplanan Yüksek Seçim Kurulu'ndan, nüfus kayıt örneği alternatifi çıktı.

  YSK, TC kimlik numarası konusunda yaşanan sıkıntılara esneklik getirdi.

  Yapılan yazılı açıklamada, yerel seçimlerde uygulanmak üzere konunun yeniden değerlendirildiği ve Nüfus Müdürlükleri'nden alınacak nüfus kayıt örneğiyle oy kullanılabileceği belirtildi.

  Kimlik kartlarında vatandaşlık numarası olmayan vatandaşların, Nüfus Müdürlükleri'nden alacağı mühürlü ve imzalı nüfus kayıt örnekleriyle oy kullanabilecekleri kaydedildi.

  Bu durumda, TC kimlik numaralarının nüfus cüzdanlarına işletmek zorunluluğunun ortadan kalktığı belirtildi.

  AYDIN: BELGENİN ALINMASI KOLAY

  YSK'dan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Muammer Aydın, ''TC kimlik numarasını herhangi bir belgeyle ispat etmesi açısından 'nüfus kayıt örneğini' getirdiklerini'' belirterek, ''bu belgenin 3-4 saniyede verilebileceğinin söylendiğini'' kaydetti.

  ''TC kimlik numarası taşıyan mühürlü ve imzalı nüfus kayıt örneği getirilmesi halinde de oy kullanılabilmesi nasıl bir kolaylık sağlayacak?'' sorusu üzerine, ''siyasiler ve Nüfus Genel Müdürlüğü'nün, nüfus kayıt örneğine ilişkin belgenin çok kolay verilebildiğini ve sorunu çözeceğini söylediklerini'' belirtti.

  ''TC kimlik numarası bulunması zorunluluğu kararlarından vazgeçmediklerini'' vurgulayan Aydın, ''TC kimlik numarasını herhangi bir belgeyle ispat etmesi açısından 'nüfus kayıt örneğini' getirdik'' dedi.
  Bir başka soru üzerine Aydın, yeşil kart veya sağlık karnesiyle oy kullanılamayacağını bildirdi.

  Hangi belgelerle oy kullanılacağına ilişkin yasa hükmü bulunduğunu hatırlatan Aydın, belediyelerden ve muhtarlıklardan verilen kimlik belgelerini, belge olarak kabul etmeyeceklerini kaydetti.

  ESKİ BELGELER...
  ''Nüfus kayıt örneklerinin geçmiş dönemde alınması halinde geçerli olup olmayacağının'' sorulmasına karşılık da Aydın, ''Çok eskiyse olmaz, ancak üzerinde TC kimlik numarası varsa olur. Bizim için asıl olan TC kimlik numarasını o belge ile kanıtlaması. Fotoğraflı diğer kimlik belgesini yanında mutlaka bulundurmalı'' diye konuştu.

  Konuyla ilgili nüfus idaresi ile görüştüklerini belirten Aydın, nüfus kayıt örneği verilmesi işleminin, nüfus cüzdanı değiştirme işleminden daha kolay olduğunun söylendiğini belirtti.

  Aydın, ''Bu belgenin 3-4 saniyede verilebileceğini söylediler. Nüfus cüzdanlarının değişmesi için kişinin bizzat kendisinin gelmesi gerekiyor. Nüfus kayıt örneğini bir aile reisi alır. 5 kişinin, 10 kişinin ailesi ile ilgili kayıtları alabilir. O yönden bir sıkıntı olmayacağını söylediler'' şeklinde konuştu.
   
 2. Cevap: YSK'dan Nüfus Kayıt Örneği çözümü

  evet bu karar yüksek seçim kurulunu büyük bir kaos ve tepkiden kurtadı bence sağır sultan bile duydu 29 martta seçim olacağını seçime 15 gün kala böyle acemice alınmış bir kararı en azından yumuşatılarak tc kimlik nosuz oy kullanabilmesi iyi oldu...

  paylaşımna teşekkürler yaren...
   
 3. Cevap: YSK'dan Nüfus Kayıt Örneği çözümü

  İyi de günlerce sırada bekleyen saatlerce işini gücünü bırakanlar ne oldu... Onlar öyle kaldı mademki bu karar alınabiliyordu..Ne diye o insanlar o kadar eziyet çekti... :confused:
   
 4. Cevap: YSK'dan Nüfus Kayıt Örneği çözümü

  Duyumlarıma göre oy kullanmayanlara bu kez para cezası uygulanmayacakmış.Sanırım çok kişi oy vermemekten yana haklarını kullanır :(
   
Yükleniyor...