Yüksek topuklular sağlığı tehdit ediyor

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 1 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Yüksek topuklular sağlığı tehdit ediyor
  Topuklu ayakkabının zararları


  Kadınların vazgeçemediği, giydiği zaman kendine güvenin geldiği ve kendini daha bir kadınsı hissettiği yüksek topuklu ayakkabılar sağlığı tehdit ediyorlar.

  Yüksek topuklu ayakkabılar ayak bilek burkulmasına, çekiç parmak deformitesine, ağrı yapmasına ve nasır gibi kötü sonuçlara yol açar.

  Yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde sadece ayak değil diz ve belle ilgili problemlerin artacağı bilinmektedir. Ayağın ön kısmına ve parmaklara aşırı yük binmektedir. Başparmağın altındaki sesamoid denen küçük kemikçiklerde ödem veya kırıklara yol açabilmektedir. Sıkışan parmakların sinirleri zedelenebilir, ağrı, uyuşukluk veya iğnelenme hissi gibi şikayetlere sebep olabilir.

  Son zamanlarda yüksek topuklu ayakkabı ile yürüme kursları bile açılmıştır. Ağırlığı önden daha arka kısma verip hamstring (bacak arkası) kasların daha çok kullanılmasının ağrıları ve problemleri azaltacağı söylenmektedir.

  Ancak her ne kadar güzel ve gösterişli olsada topuklu ayakkabı giyerek sağlığımızı tehlikeye atmak doğru olmayacaktır. Sağlığı bozmak kolay ama iyileştirmesi de bir o kadar zordur.  alıntı