Yükseklik Korkusunun Diğer Adı Nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sibel tarafından 2 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Yükseklik Korkusunun Adı Nedir?

  Yükseklik Korkusunun Adı "akrofobi"dir.

  Yüksekte yaşanan baş dönmelerini ise akrofobi olarak görmek pek doğru değildir. Alışık olmayan bir ortamda baş dönmesi çoğu bilimsel çevre tarafından normal bir davranış biçimi olarak görülmekte.

  Akrofobi Belirtileri Nelerdir ?
  Yükseklik korkusu evcil hayvanlar ve insanlar dahil bir çok memelide temel bir içgüdü olarak kabullenilmektedir. Fakat kimi durumlarda yaşanan bu aşırı korku istenmeyen sonuçlar doğurur . Yüksek yerlerde geçirilen panik ataklar , fenalaşma , terleme, ani tansiyon değişmeleri ve çarpıntı en bilindik semptomlarıdır.

  Kişi yükseğe çıktıkça dengesini sağlayamayıp düşeceğine inanır ve tutunabilecek nesneler aramaya başlar. öncelikle paniklemeye başlar ve etrafında tutunabileceği bir şeyler arar. Daha ileri hastalık sürecinde yükseklerde bulunduğu zaman emekler pozisyona geçmek yada diz üstü çöküp durmak gibi olumsuz davranışlara neden olabilir.

  Akrofobinin Nedenleri ?
  Tecrübeyle edinilen korkulardır daha önce düşme tehlikesi yaşamış yada büyüme döneminde düşmeye karşı ailesi tarafından korkutulmuş kişilerde görüldüğü saplanmıştır.


  Akrofobi Tedavisi - Yükseklik Korkusu Nasıl Yenilir
  Spesifik korku çeşitlerinin çoğunda kullanılan alıştırma yöntemi akrofobik durumlarda kullanılır. Özellikle gerçekçi simülasyonları bulunan klinikler bu korkudan arınmak isteyenler için ciddi çalışmalar düzenlemekte. Ayrıca yükseklerde oluşan ve sizi panik durumuna geçiren ruh halinin üstesinden gelmek için yöntemlerde öğretilmekte. Yükseklik korkusu tedavi edilebilir bir davranış bozukluğudur. Tedavi alınması sonucu bu fobiden kurtulma oranı yüzde yüze yakındır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Tem 2014
Yükleniyor...