Yunan Mitolojisi Romanları

'Etüt Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 2 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Yunan Mitolojisi Romanları

  Yunan ve Roma Mitolojisi


  Helene Laporte Colette Estin
  Çeviren: Musa Eran

  Kitabın Konusu:
  Doğa olaylarıyla ve insanlık tarihiyle ilgili hayal ürünü öykülerin toplamı olan mitoloji aslında, tıpkı bilim gibi, insanın evreni ve dünyayı anlama, açıklama çabasının bir ürünü...

  Yunan ve Roma Mitolojisi, her şeyi anlamaya çalışan insanoğlunun yaratıcılığının kaynaklarını gözler önüne seriyor; ilkçağın iki önemli uygarlığının ayrıntılı bir resmini çiziyor.


  Antik Yunan Hikayeleri


  James Baldwin


  Kitap Hakkında :

  Zeus`un öfkesini, Hera`nın kıskançlıklarını, Eros`un tutkularını kim bilmez ki?

  Antik Yunan Efsaneleri yüzyıllar boyunca gencinden yaşlısına güzel ve gizemli şeyleri duyup düşünmeyi seven herkese zevk kaynağı olmuştur. Onlar insanlık tarihine bırakılan bir mirastır. Edebiyat tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır. Çeşitli halkların edebiyatlarından etkilenmiş ve onların edebiyatlarını etkilemişlerdir.

  O dönemin insanları başlarına gelen olayları, duygu ve düşüncelerini, dünyayı algılayışlarını bu tanrı ve kahramanlara uyarlayarak anlatmışlardır. Antik Yunan Tanrıları kıskançlık, kin, nefret, aşk, sevgi gibi duygularla donanmıştır.

  Zeus`un öfkesini, Hera`nın kıskançlıklarını, Eros`un tutkularını kim bilmez ki?

  Bu kitapta birbirinden ilginç birçok hikâye okuyacaksınız. O dönemin insanının duygu ve düşüncelerini daha iyi anlayacak, yaşadığımız toprak parçasına daha farklı gözle bakacaksınız.
   
 2. Cevap: Yunan Mitolojisi Romanları

  Yunan Mitolojisinde Ask


  [​IMG]
  Turhan Yörükan

  Kitap Hakkında :
  Doğan Hızlanın en iyi beş kitaptan biri olarak seçmiş olduğu bu kitap, mitolojik kahramanların aşkla ilgili olarak yaşadıkları insani duyguların tümünü “Felsefi, psikolojik ve sosyolojik boyutlarından koparmadan ele almış, Yunan mitolojisin en güzel, en güçlü hikayelerine yer vermiştir.


  Yunan Mitleri


  [​IMG]
  Robert Graves

  Kitap Hakkında :
  Türk okurunun Ben, Claudius adlı romanından ve yayınevimizce basılmış İbrani Mitleri adlı incelemesinden tanıdığı araştırmacı, şair, romancı ve eleştirmen Robert Graves bir benzeri daha kaleme alınmamış bu önemli çalışmasında, Yunan mitlerini bir öykücü ustalığıyla anlatıyor ve bir bilim adamı titizliğiyle çözümleyerek okura İlyada ve Odysseia tadında bir metin sunuyor.

  Kitapta Yunan Mitolojisini oluşturan öyküler ahenkli bir üslupla bir araya getiriliyor. Böylelikle mitlerin dinsel ve tarihsel anlamları belirgin bir şekilde su yüzüne çıkıyor. Neredeyse eksiksiz düzenlenmiş referanslar ise kitabı hem sıradan okur hem de araştırmacılar için değerli, vazgeçilmez bir kaynak kılıyor. Her mitin sonundaki açıklamalar klasik öykülerin güncel arkeolojik ve antropolojik bulgular ışığında yorumlanmasını sağlıyor. Graves pek çok bilinen yada tartışmalı miti özgün bir şekilde anlatıp, ilgi çekici hale getiriyor.

  Yunan mitolojisinin incelenmesine, kuzeyden ve doğudan Ari istilacıların gelmesinden önce Avrupada hangi dinsel ve siyasal sistemlerin var olduğu göz önüne alınarak başlanması gerektiğini ileri süren yazar, Troya Savaşı, Odysseusun yolculuğu, Heraklesin kahramanlıkları, Akhilleusun zaferleri ve daha başka pek çok olayı anlatan mitolojik öyküleri aktarırken, bize Helen öncesi ve Helen dönemi kültürleri arasındaki ilişkinin Yunan mitolojisinin oluşumuna çok büyük bir etki yaptığını gösteriyor.
   
 3. Antik Yunan`da Sanat ve Mitoloji

  Thomas H. Carpenter
  Çeviren: Bensen B. M. Ünlüoğlu


  Kitap Hakkında :
  Yunan mitolojisi, yüzyıllardır sanat, edebiyat ve kültür dünyasını etkilemektedir. Vazo resimlerindeki, gemmalardaki, bronz ve taştan yapılma heykellerdeki betimler, genelde, yazılı kaynaklarda anlatılan mitoslardan daha erkene tarihlenmekte ve Yunanlıların tanrılar ve kahramanlar dünyasına nasıl baktıklarına ışık tutmaktadır. Bu eser, Eski Yunandaki sanatçıların mitosları nasıl ele aldıklarını inceleyen bilimsel nitelikteki ilk geniş kapsamlı araştırmadır ve Antik Yunan dünyasının sanat, tiyatro, şiir, antropoloji ve diniyle ilgilenen okurlar için benzersiz ve vazgeçilmez bir kaynak kitap niteliğindedir.

  Büyüleyici bir konu hakkında yararlı bir rehber

  Antiques Bulletin

  Thomas H. Carpenter

  Virginia Polytechnic Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesinde profesör olup Güzel Sanatlar ve Sanat Tarihi Bölümü ve Beşeri Bilimler Merkezinde görevlidir. (Dept. of Art and Art History and the Center for Programs in the Humanities) Doktorasını Oxford Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümünde tamamlayan yazar, Oxford, Ashmolean Museumdaki Beazley Arşivinde dört yıl boyunca chief researcher/ araştırmacı olarak çalışmıştır. Ayrıca Harvard Üniversitesinden bir Teoloji diploması vardır. Diğer kitapları arasında Mythology, Greek and Roman (1977) ve Dionysian Imagery in Archaic Greek Art (1986) bulunmaktadır.

  Çeviren

  Bensen B. M. Ünlüoğlu

  B. M. Ünlüoğlu, İstanbul Üniversitesi Klâsik Arkeoloji Bölümünde Yüksek Lisans tezini tamamlamaktadır.
   
 4. Grek ve Romen Mitolojisi


  Nüzhet Haşim Sinanoğlu

  Kitap Hakkında :
  Bu eser, mitoloji klasiklerini anlamaya yönelik bir başvuru kitabı niteliğindedir. Paganizmin Tanrılarıyla kahramanları, daha çok bir hikaye tarzında anlatılmaktadır. Kitabın ayrıca bir mitoloji sözlüğü olarak da kullanılması için, sonuna bir dizin eklenmiştir.

  Yunan Mitolojisi


  Pierre Grimal
  Çeviren: Nihan Özyıldırım

  Kitap Hakkında :
  Olağanüstü bir efsaneler ve anlatılanlar bütünü olan yunan mitolojisi, kökeni ve başat özellikleri büyük farklılıklar gösteren bir kültürel zenginliği temsil eder. Konusunun dünyaca kabul gören uzmanlarından Pierre Grimal, Yunan Mitolojisine temel olan Tanrılar penteonunu bütün ulus mitlerine kaynaklık eden bir yapı oarak yorumlanmaktadır.

  Yayımlandıktan sonra bir klasik olan bu küçük derleme, konunun genel hatları kadar insanlık tarihini biçimlendiren küçük ayrıntılara da yer veren bir soruşturma olarak kabul görüyor.
   
 5. ben şunu tavsiye ederim percy jackson ve olimposlular
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Oca 2017
 6. crn

  crn

  Percy Jackson ve Olimposlular serisini kesinlikle okumalısınız. Seri 5 kitaptan olusuyor ve cok zevkli.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Oca 2017
Yükleniyor...