Yunan Mitolojisi Zeusun Oğlu

'Masallar ve Hikayeler' forumunda ZeuS tarafından 18 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Yunan Mitolojisinde Zeus,
  Yunan mitolojisi zeusun oğulları
  Mitolojide Zeus'un Oğlu

  Yunan Mitolojisi Zeusun Oğlu Hephaistos

  Hera ile Zeusun oğlu Hephaistos, Ateş ve volkanların efendisi. Demirci ve büyücü. Simgesi: Örs.

  Yunan Mitolojisi Zeusun Oğlu Ares

  Zeus ve Hera nın oğlu, savaş tanrısı. Simgesi: Akbaba.


  Yunan Mitolojisi Zeusun Oğlu Dionysos


  Zeusun oğlu.Şarap, bitki büyütme, bereket ve tiyatro tanrısı. Simgeleri: Üzüm asması, sarmaşık, panter, asa, bolluk boynuzu.

  Yunan Mitolojisi Zeusun Oğlu Apollon

  Zeusun oğlu.Işık, kehanet, şiir, müzik tanrısı. Salgın hastalıkları o giderir, o iyi eder. Simgeleri: Defne, yay, lir, yunus, karga.


  Yunan Mitolojisi Zeusun Oğlu Hermes

  Zeusun oğlu, hatiplerin, tüccarların ve hırsızların tanrısı. Ölenlerin ruhlarının elçisi ve yol gösterenidir. Simgesi: Yılanlı, kanatlı asa.
   
 2. Cevap: Yunan Mitolojisi Zeusun Oğlu

  Yunan Mitolojisi Zeus'un Oğlu Herakles

  Yunan mitolojisinde Herakles, Roma Mitolojisi'nde Herkül, Zeus ile Miken kralının kızı Alkmene'nin oğludur. Kadına aşık olan Zeus ona kocası kılığında yaklaşmıştır. Herakles'in Zeus'un çocuğu olduğunu anlayan Hera onunla sürekli uğraşmış ve ölümüne neden olmuştur. Herakles doğduğu günden itibaren tanrısal bir kuvvete sahiptir. Hera'nın gönderdiği iki zehirli yılanı öldürdüğünde henüz birkaç günlük bebektir. Herakles üstün bir eğitim görmüştür. En iyi yaptığı işler ok atmak, araba kullanmak ve güreşmektir. 18 yaşına geldiği zaman Kitharion ormanlarında yaşayan ünlü canavarı öldürmüştür. Kendisine ödül olarak Thebai kralının kızı Megara verilmiştir. Bu kızdan üç oğlu olmuştur. Hera işe karışarak Herakles'i çıldırtmış, Herakles de karısını ve çocuklarını öldürmüştür. Suçlarından arınması için Miken kralının hizmetine girip, onun her istediğini yapması gerekmiştir. Kralın Herakles'e yaptırdığı 12 işe mitolojide Herakles'in 12 görevi veya işleri denir.


  Bu 12 görev şunlardır:
  1.Nemean Aslanı'nı öldürüp, derisini yüzmek.
  2.Lerna gölündeki Hydra'yı öldürmek.
  3.Artemis'in kutsal hayvanlarından Kyreneia Geyiğini yakalamak.
  4.Erymanthian dağında yaşayan büyük yaban domuzunu ağla tutmak.
  5.Augias'ın ahırlarını bir günde temizlemek. (İki büyük ırmağın yataklarını değiştirip ahırlardan geçirerek.)
  6.Stymphalos'da yaşayan ve o bölgedeki insanların rahatını kaçıran kuşları Athena'nın yardımıyla kovmak.
  7.Girit'e gidip Poseidon'un Minos'a verdiği azgın Girit Boğası'nı getirmek
  8.Troya kralı Diomedes'in insan eti yiyen kısraklarını yakalamak. Bunun için önce Diomedes'i öldürmüştür.
  9.Amazonlar kraliçesi Hippolyta'dan kemerini almak. Kemeri almak için kraliçe ile anlaşmış, ancak Hera'nın kışkırtmasıyla Amazonlar, Herakles'e saldırmış, Herakles de kraliçeyi öldürmek zorunda kalmıştır.
  10.Okeanos'un bir adasında bulunan 3 gövdeli dev Geryoneus'un sığırlarını çalmak.
  11.Hesperidler'in altın elmalarını getirmek. Elmaları almak için altın elma ağacını koruyan kızları ve daha da önemlisi onların ejderini geçmesi gerekiyordu. Bunun için Herakles altın elmaların koruyucusu olan kızların babası Atlas'a gider ama o da biraz kurnaz davranarak Herakles'le bir anlaşma yapar.
  12.Hades'in ölüler ülkesini koruyan Kerberos adlı köpeği yeryüzüne çıkarmak.

  Ancak Herakles'in çilesi bunlarla bitmedi. Bu 12 işten sonra sayısız maceralara girişti. Lydia kraliçesi Omphale'nin hizmetinde bir yıl kadın kılığında çalıştı, yün eğirdi. Prometheus'u kurtardı, Troya'yı tahrip etti. Argonatların seferine katıldı. Deianeira ile evlendi, Kentavros Nassos karısına yaklaşmak isteyince onu oklarıyla yaraladı. At adamın kanıyla kaplanmış olan gömleği Herakles'in vücuduna yapışarak onu tutuşturmaya başladı. Bu dayanılmaz acıya son vermek için Herakles bir odun yığını hazırlatarak kendisini alevlerin içine attı.
  Herakles'in ölümüne başta Zeus olmak üzere bütün tanrılar çok üzülmüş ve onu Olympos'a götürerek ölümsüzlük bağışlayıp tanrıça Hebe ile evlendirmişlerdir.
  Fizik ve moral gücün simgesi olan Herakles Yunanistan'da hem tanrı hem de kahraman olarak saygı ve tapınım görmüştür. Heraklesoğulları denilen çocukları Yunan yarımadasındaki halkların atası sayılmıştır.
  Roma mitolojisinde Herakles'e, Herkül denilirdi.Hercules diye yazılır.En güçlü tanrılardan biridir.
  alıntıdır..
   
Yükleniyor...